Office w testach

Kolejny pakiet biurowy ulepszono pod kątem strategii Microsoft.NET.

Kolejny pakiet biurowy ulepszono pod kątem strategii Microsoft.NET.

Microsoft udostępnił pierwszą wersję beta pakietu aplikacji biurowych określaną jako Office 10. Będzie to ostatnia wersja, wykorzystująca stosowany kod Office. Betę Office 10 przekazano do testów wybranej grupie użytkowników. Przedstawiciele Microsoftu nie podają oficjalnej daty planowanego wprowadzenia jej na rynek. Prawdopodobnie nastąpi to w roku 2001. Nieoficjalnie mówi się o maju lub czerwcu przyszłego roku, kiedy to upłyną dwa lata od wprowadzenia Office 2000.

Office 10 ma być pierwszym pakietem biurowym, zgodnym z tzw. inicjatywą Office.Net. Aplikacje mają być przystosowane zarówno do uruchamiania w sieci i na pojedynczym komputerze, jak i udostępniania przez Internet. Najważniejsze zmiany dotyczą właśnie funkcji umożliwiających współpracę i wymianę danych w sieciach. Do programów Excel i Access wprowadzono obsługę formatu XML, który dotąd był wykorzystywany w edytorze Word. Office 10 będzie dostępny w różnych wersjach, ale niezmiennie w jego skład wejdą aplikacje - Word, Excel, Outlook, Powerpoint i Access.

Istotną zmianą w Office 10 jest wprowadzenie funkcji rozpoznawania mowy, jako standardowego, zintegrowanego interfejsu użytkownika. Ponadto w pakiecie pojawi się nowe narzędzie - Office Designer, które ma umożli- wić administratorom opracowywanie własnych aplikacji do obsługi grup roboczych w sieci przy użyciu języka Visual Basic.

Co najmniej kilka modyfikacji będzie miało na celu zwiększenie bezpieczeństwa - m.in. nowy Office ma zapobiegać otwieraniu załączników e-mail zawierających kod wykonywalny, a aplikacje nie będą automatycznie wykonywać skryptów podczas otwierania dokumentów.


TOP 200