Office 2013 w chmurze i na tabletach

Możliwość instalacji Office na komputerze nie zniknie, a przynajmniej jeszcze nie teraz - zapowiedział szef Microsoftu Steve Ballmer prezentując nową wersję najpopularniejszego pakietu biurowego. Ale Office w wersji 2013 ma być silnie zintegrowany z chmurą, dawać zupełnie nowe możliwości pracy grupowej i równie dobrze jak na desktopach działać na tabletach z dotykowym ekranem, a nawet smartfonach. Na coraz trudniejszym rynku, z darmowymi aplikacjami sieciowymi, Microsoft chce uciec konkurencji, rozbudowując swój pakiet biurowy o nowe funkcje.

W trakcie pokazu dla prasy Ballmer ogłosił pojawienie się testowych wersji Office 2013 i odświeżonego pakietu w formie usługi - Office 365. Są one już dostępne na stonach internetowych Microsoftu. Sprzedaż wersji komercyjnych rozpocznie się pod koniec tego roku lub na początku przyszłego. Podobnie jak było wcześniej w przypadku Windows, pojawią się wersje dla użytkowników indywidualnych i dla firm. Nowy Office nie będzie działał z systemami Windows XP i Vista, a jedynie pod kontrolą Windows 7 i 8.

Microsoft chce zachęcić użytkowników do korzystania z chmury i przechowywania plików na wirtualnym dysku SkyDrive. Będzie on służył już nie tylko do synchronizowania ustawień i niektórych informacji. Stanie się także na przykład domyślnym miejscem do zapisywania plików Worda, choć oczywiście będzie można je także zapisać na dysku lokalnym.

Zobacz również:

  • Jak złapać cyfrową równowagę?
  • Wyniki XII konkursu Computerworld Best in Cloud

Office proponuje także zupełnie nowe możliwości pracy grupowej, oferując funkcje podobne do tych, jakie znamy z serwisów społecznościowych. Microsoft faktycznie włączył do niego prywatną sieć społecznościową dla firm, którą kupił w czerwcu wraz z firmą Yammer za 1,2 mld dolarów. Dodatkowo zintegrował też ze swoim pakietem Skype'a, co ma ułatwić komunikację między współpracownikami.

Office 2013 w chmurze i na tabletach

Silnie zmienił się sam inferfejs Office. Pakiet został dopasowany do kafelkowej stylistyki Metro. Nowy wygląd zyskała wstążka, dająca dostęp do rozmaitych funkcji edycji. Microsoft zrezygnował w niej z trójwymiarowych ozdobników, charakterystycznych dla Office 2010. Wstążka jest teraz dwuwymiarowa, za to bardziej przejrzysta. Office dzięki temu zabiegowi, przynajmniej pozornie, wygląda na znacznie prostszy w obsłudze.

Wiele nowości pojawiło się w poszczególnych programach, składających się na pakiet. Całkiem nowy wygląd zyskał panel nawigacyjny Outlooka. W Wordzie można teraz edytować pliki PDF. Excel oferuje nowe narzędzia do analizy danych, tworzenia w prosty sposób wykresów czy tabel przestawnych. PowerPoint ułatwia znalezienie w sieci potrzebnych grafik i ich osadzenie w prezentacji.

Nowy Office na sprawnie pracować na tabletach i nowych urządzeniach z ekranami dotykowymi. Dlatego wiele funkcji można wywołać nie tylko za pomocą klawiatury bądź myszy, ale także przez dotyk. Dotknięcie powoduje powiększenie tabeli czy zdjęcia albo otwarcie ukrytej części dokumentu. Stuknięcie na wybranym słowie lub frazie otwiera menu kontekstowe. W Wordzie można schować wstążkę, aby ułatwić czytanie dokumentu na tablecie.

Ceny pakietu Office 2013 Microsoft poda dopiero jesienią, przed rynkową premierą.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200