Office 2007 zbliża się do taśmy produkcyjnej

Testy Office 2007 zbliżają się do końca - Microsoft opublikował ostatnią przed rozpoczęciem produkcji, zaktualizowaną wersję Beta 2 tego pakietu, tzw. Office 2007 Beta 2 Technical Refresh.

Oprogramowanie dostępne jest bezpłatnie na witrynie Microsoftu. Podobnie jak w wypadku systemu Windows Vista, premiera Office 2007 była kilkakrotnie opóźniana, ale obecnie wydaje się, że nie zostanie już przesunięta - oficjalne zapowiedzi mówią, że wersja korporacyjna będzie dostępna od listopada br., a pudełkowa w I kwartale 2007. Amazon.com już rozpoczął przyjmowanie zamówień na dostawy Office 2007 określając datę realizacji na 30 stycznia przyszłego roku.

Według danych Microsoft, wersję beta testuje ponad 3 miliony osób - tyle razy została ona załadowana z firmowej stony WWW. Opinie specjalistów są dość pozytywne - przeważa zdanie, że oprogramowanie działa stabilnie, a modyfikacje wprowadzone do nowej wersji pakietu są użyteczne.

Najważniejsze nowości dotyczą rozszerzenia zakresu funkcji związanych z pracą grupową, a przede wszystkim modyfikacji interfejsu użytkownika.

Na przykład, Microsoft zastąpił rozwijane menu przez pojawiający się na górze okna, szeroki pasek tzw. Ribbon (taśma), który zawiera zestaw dostępnych funkcji modyfikowany zależnie od kontekstu - rodzaju dokumentu i operacji, które są aktualnie wykonywane przez użytkownika.

Choć wielu testerów ocenia tą modyfikację bardzo pozytywnie, ale pojawiają się rónież opinie, że Ribbon zajmuje za dużo miejsca na ekranie, a oprócz tego wymaga przyzwyczajenia się do nowego interfejsu, co może być niechętnie widziane przez użytkowników starszych wersji Office. Dlatego też w zaktualizowanej wersji Beta 2 wprowadzono m.in. funkcję umożliwiającą łatwe wyłączenie/włączenie tego paska.

Microsoft rozpoczął już kampanię marketingową promującą nowy pakie. Opis funkcji Office 2007 i prezentacje pakietu dostępny są pod TYM adresem.