Oferta dla GUCK

Firmy Concord-Eracom i SSB reprezentowane są w Polsce przez spółkę Bazy i Systemy Bankowe.

Firmy Concord-Eracom i SSB reprezentowane są w Polsce przez spółkę Bazy i Systemy Bankowe.

Concord-Eracom Computer Security GmbH (http://www.concord-eracom. com) jest znanym niemieckim producentem narzędzi kryptograficznych i związanych z zapewnianiem bezpieczeństwa systemów informatycznych. Oferta firmy obejmuje także zabezpieczenia i kryptograficzne moduły sprzętowe (m.in. ESM2000, PKI-ESM, CSA700, PKI-8). Do jej klientów należą liczące się instytucje finansowe na całym świecie.

Obsługą sektora bankowego zajmuje się również włoska SSB (Societa per i Servizi Bancari -http://www.sbb.net). Firma obsługuje płatności elektroniczne - także w Internecie, w tym płatnoś-ci według protokołu SET (Secure Electronic Transfer), którego podstawą jest infrastruktura klucza publicznego.

Ofertę firmy Bazy i Systemy Bankowe zaprezentowano na konferencji "Architektura PKI - podstawa bezpiecznego e-commerce w nowym milenium". Lech Szukszta, dyrektor Departamentu Informatyki NBP, obecny na konferencji, przypomniał o inicjatywie powołania Głównego Urzędu Certyfikacji Kluczy (GUCK). Głównym udziałowcem spółki, która doprowadzi do powstania GUCK, miałby być Narodowy Bank Polski. Zdaniem Lecha Szukszty, nakazuje to odpowiedzialność za system płatniczy, jaką ponosi NBP. Trzeba bowiem zainwestować spore środki w budowę infrastruktury klucza publicznego, nie licząc na razie na zyski.

Ponieważ NBP ma 100% udziałów w firmie Bazy i Systemy Bankowe (wcześniej był to wojewódzki ośrodek obliczeniowy NBP), można domniemywać, że będzie to poważny kandydat do budowy infrastruktury PKI GUCK.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200