Ofensywa w zarządzaniu

Microsoft zaprezentował nowe wersje oprogramowania usprawniającego zarządzanie środowiskiem Windows - i nie tylko.

Microsoft zaprezentował nowe wersje oprogramowania usprawniającego zarządzanie środowiskiem Windows - i nie tylko.

Podczas konferencji Microsoft IT Forum w Kopenhadze Bill Gates ogłosił dostępność pakietów Microsoft Operations Manager 2005, Virtual Server 2005, Virtual Server 2005 Migration Toolkit i dwóch zestawów oprogramowania wzbogacających SMS 2003 (Systems Management Server). Oprócz tego przedstawiono wersję beta WUS (Windows Update Services) - bezpłatnego programu dla serwerowych Windows, który umożliwia automatyzację procesów pobierania i instalowania poprawek. Premiera WUS, planowana początkowo na maj 2004 r., została przesunięta na I połowę 2005 r.

Pierwsze elementy DSI

Wymienione programy to pierwsze elementy tzw. Microsoft DSI (Dynamic Systems Initiative) - rozłożonego na wiele lat planu utworzenia automatycznie i samodzielnie zarządzającego się środowiska Windows. W przyszłym roku Microsoft wprowadzi na rynek pakiet System Center 2005 składający się ze zintegrowanych aplikacji MOM 2005, SMS 2003 i nowej wersji Visual Studio o kodowej nazwie Whidbey, która będzie m.in. wyposażona w kluczowy element systemu DSI - moduł SDM (System Definition Model).

SMS 2003 został rozszerzony o moduły: Device Management Pack i OS Deployment Feature Pack. Pierwszy służy do automatycznego wyszukiwania w sieci i inwentaryzacji urządzeń i oprogramowania oraz dystrybucji aplikacji. OS Deployment Feature Pack ułatwia tworzenie, dystrybucję i instalowanie obrazów systemu na stacjach roboczych. Microsoft wprowadził również Solution Accelerator Business Desktop Deployment Enterprise Edition - zestaw zawierający wskazówki dla administratorów oraz narzędzia do automatycznej instalacji poprawek.

Do pary z Linuxem

Microsoft zdecydował się na zakup mniejszościowego udziału w firmie Vintela, która opracowuje oprogramowanie umożliwiające zarządzanie i monitorowanie systemów Unix, Linux i Mac OS z poziomu Windows. Oprócz wsparcia finansowego, Microsoft udostępni Vinteli licencje na protokoły systemów Windows, co ma pogłębić integrację jej narzędzi ze środowiskiem Windows.

Najnowszym produktem Vintela jest aplikacja Vintela Systems Manager, która w sprzedaży pojawi się na rynku na początku 2005 r. Program pozwala stosować MOM 2005 (Microsoft Operations Manager) do zarządzania i monitorowania systemów Unix, Linux i Macintosh OS X.

We wrześniu br. firma wprowadziła pakiet Vintela Group Policy (VPG) pozwalający na wykorzystanie Active Directory Group Policy do zarządzania uprawnieniami do zasobów serwerów i komputerów PC z systemami Unix i Linux. Wcześniej w sprzedaży pojawiły się: VMX 1.0 (Vintela Management Extensions) - zestaw modułów dla SMS 2003 umożliwiający m.in. inwentaryzację i dystrybucję oprogramowania niezależnie od stosowanej platformy oraz VAS (Vintela Authentication Services) - aplikacje do uwierzytelniania użytkowników w systemach Unix i Linux za pośrednictwem Active Directory.


TOP 200