Ofensywa dysków SSD/PCIe

W zgodnej opinii analityków spadek ceny pamięci flash NAND i zmniejszająca się różnica między cenami dysków SSD zawierającymi interfejs PCI Express i dyskami SSD zawierającymi interfejs SATA spowoduje, że te pierwsze (czyli dyski SSD/PCI Express) wejdą jeszcze w tym roku szerszą ławą do centrów danych, wypierając z nich dyski SSD/SATA.

Warto przypomnieć, że interfejsy SATA zostały wprowadzone do dysków 18 lat temu, zastępując wtedy wcześniejszy standard IDE. Z chwilą pojawiania się dysków SSD standard SATA wkroczył również do nich. Problem w tym, że standard ten opracowano pierwotnie z myślą o dyskach twardych, dlatego w przypadku dysków SSD – które pracują zdecydowanie szybciej od dysków HDD – nie zawsze sprawdza się.

Interfejsy PCIe pracują kilka razy szybciej od interfejsów SATA i nadają się dużo lepiej do obsługiwania dysków SSD. Jak wiadomo wdrożenia PCIe dostępne są w dwóch fizycznych wersjach. Są to albo dodatkowe karty instalowane w gniazdach PCIe, albo moduły zawierające złącze M.2. Dodatkowe kart znajdują najczęściej zastosowanie w serwerach, podczas gdy rozwiązanie ze złączem M.2 stosowane jest głównie w urządzeniach konsumenckich.

Zobacz również:

  • Apple odkłada projekt budowy autonomicznego samochodu elektrycznego na półkę
  • Nowa era w pojemności dysków twardych
  • Brak miejsca na dysku? Najlepsze metody na zwiększenie pamięci

Analitycy szacują szacuje, że na skutek spadku cen układów pamięci NAND/flash, w tym roku na rynek trafi o 20 do 25% więcej dysków SSD niż w 2018 roku. Przewidują też, jeszcze przed końcem tego roku większość trafiających na rynek dysków SSD zawierać będzie interfejsy PCIe, wyprzedzając tym samym po raz pierwszy w tym rankingu dyski SSD zawierające interfejsy SATA.

Ceny dysków SSD/PCIe spadają przy tym szybciej od cen dysków SSD/SATA. Jak podaje firma analityczna DigiTimes, cena dysku SSD/PCIe o pojemności 512 GB spadła w pierwszym kwartale tego roku (porównując rok do roku) o 11%. W przypadku dysków SSD/SATA o tej samej pojemności jest to 9%. Niby niewiele, ale różnica ta będzie według analityków z czasem pogłębiać się co spowoduje, że popyt na dyski SSD/PCIe będzie zdecydowanie rósł, podczas gdy na dyski SSD/SATA będzie spadać.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200