Odszedł Stanisław Lem

W Krakowie w wieku 85 lat zmarł Stanisław Lem - futurolog, humanista, autor wielu słynnych na całym świecie powieści science-fiction.

Stanisław Lem urodził się 12 września 1921 r. we Lwowie. W 1946 r wyjechał do Krakowa podejmując studia na Wydziale Medycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zadebiutował w tym samym roku odcinkową nowelą "Człowiek z Marsa". W latach sześćdziesiątych XX w. spod jego pióra wyszły najbardziej znane powieści - m.in. Solaris, Opowieści o pilocie Pirxie, Cyberiada, Bajki robotów.

Lem, kojarzony głównie z nurtem science-fiction, przez ostatnie lata patrzył krytycznym okiem na szaleńcze tempo rozwoju technologii i pozycji jaką zaczęła ona zajmować w życiu człowieka. Swoimi przemyśleniami dzielił się także na łamach Computerworld. Polecamy interesującą rozmowę ze Stanisławem Lemem, jaka ukazała się w naszym tygodniku i serwisie online.

***

Dylematy technologii

Ze Stanisławem Lemem, o komputerach przyszłości, świadomości sieci, determinizmie genetycznym i cyberdemokracji, rozmawia Jakub Chabik.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200