Odpowiednie oświetlenie miejsca pracy - na co zwrócić uwagę?

Pracodawcy oraz pracownicy bardzo często zapominają o odpowiednim oświetleniu miejsca pracy. Jest ono kluczowe nie tylko dla naszego komfortu, ale również zdrowia.

W obecnych czasach nikogo nie dziwi już praca przed komputerem przez 8 lub więcej godzin dziennych. W dobie cyfrowej transformacji przeważająca większość pracowników spędza długie godziny przed komputerem. Nawet w przypadku zawodów, które wymagają pracy fizycznej bardzo często wykorzystuje się systemy komputerowe w celu przygotowania się do niej.

Lampka biurkowa to ważny element wyposażenia biurka
Źródło: Rich Tervet / Unsplash

Lampka biurkowa to ważny element wyposażenia biurka

Źródło: Rich Tervet / Unsplash

O odpowiednim stanowisku pracy przypomniała nam pandemia, która wymusiła dostosowanie naszych domów i mieszkań do pracy zdalnej. Powrócił wtedy temat odpowiedniego biurka oraz wygodnych krzeseł z regulowaną wysokością siedziska, podparciem lędźwiowym oraz podłokietnikami. Wiele mówiło się także o akcesoriach takich jak podstawki na komputery, dodatkowe monitory, mikrofony czy kamery. Bardzo mało czasu poświęcono wtedy odpowiedniemu oświetleniu przestrzeni roboczej.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę powinni pracować w pomieszczeniach z dostępem do światła naturalnego. Praca z komputerem w zamkniętej przestrzeni bez dostępu do światła zewnętrznego (np. serwerowni) możliwa jest przez 2 godziny. Powyżej tego czasu konieczne jest orzeczenie lekarskie.

Jednak nawet pracując przy biurku w pokoju lub openspace z dostępem do światła słonecznego nasza przestrzeń robocza zgodnie z obowiązującymi przepisami BHP powinna być doświetlona światłem o natężeniu 500 luksów. W Polsce nie zawsze możliwe jest dostarczenie światła o takiej intensywności bez wykorzystania sztucznych źródeł światła. W sezonie zimowym bardzo często pracownicy rozpoczynają i kończą pracę, kiedy na dworze nie ma dostępu do światła słonecznego.

Warto wiedzieć, że odpowiednie oświetlenie otoczenia pracy wpływa nie tylko na koncentrację i jakość wykonywanych czynności, ale również zdrowie. Poprawnie oświetlone biurko oraz poprawnie ustawione monitory mogą chronić oczy przed osłabieniem i zmęczeniem, a w długiej perspektywie czasu chronią przed pogłębianiem się wad wzroku, które stały się już jedną z chorób cywilizacyjnych.

Rynek oświetlenia biurkowego znacząco ewoluował

Lampka biurkowa wielu osobom kojarzy się z klasyczną lampką z żarówką kompatybilną z gwintem E14 lub E27. Faktycznie najtańsze konstrukcje na rynku nie zmieniły się zbytnio od kilkunastu lat. Jedyną zmianą w segmencie najtańszych lampek biurkowych jest rezygnacja z żarówek halogenowych. Zgodnie z rozporządzeniami Unii Europejskiej w sklepach znajdziemy jedynie żarówki LED, a coraz większa liczba modeli posiada wbudowane punkty świetlne.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie lampki biurkowej?
Źródło: Huzaifa Tariq / Unsplash

Na co zwrócić uwagę przy zakupie lampki biurkowej?

Źródło: Huzaifa Tariq / Unsplash

Na rynku znajdziemy jednak mnóstwo inteligentnych lampek wyposażonych w wiele przydatnych funkcji. Modele kosztujące nieco powyżej 100 zł coraz częściej oferują wbudowany moduł Wi-Fi kompatybilny z aplikacją na urządzenia mobile. Tego typu lampki pozwalają na tworzenie harmonogramów włączania/wyłączania, zarządzanie na odległość oraz tworzenie skrótów z wykorzystaniem asystentów głosowych takich jak Asystent Google, Apple Siri lub Amazon Alexa. Ważniejsza jest jednak możliwość modyfikacji parametrów oświetlenie - natężenia światła oraz jej barwy. Część modeli posiada także dodatkowe tryby np. tryb koncentracji lub zmieniają sposób oświetlenia w zależności od pory dnia - zimne światło rano, ciepłe światło wieczorem.

Wyżej wymienione funkcje pozwalają spersonalizować lampkę biurkową do indywidualnych potrzeb pracowników przy zachowaniu niezbędnych do spełnienia norm wymaganych prawem. Droższe modele oferują dodatkowo piloty zdalnego sterowania oraz możliwość integracji z systemem operacyjnym komputera w celu wygodnej zmiany ustawień bez konieczności sięgania po urządzenie mobilne.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru lampki biurkowej do pracy z komputerem?

Decydując się na lampkę biurkową do wielogodzinnej pracy z komputerem warto zwrócić uwagę na wiele kwestii. Część z nich odnosi się do preferencji użytkowników, a część jest istotna z punktu widzenia spełnienia przez lampkę wymagań BHP.

W sklepach znajdziemy klasyczne lampki biurkowe - wolnostojące, lampki z klipsem oraz szturmem zdobywające rynek lampki mocowane na ekranie komputera/laptopa. Ostatni typ oświetlenia ma wiele zalet - pozwala zaoszczędzić miejsce na biurku, nie oświetla bezpośrednio wyświetlacza oraz idealnie oświetla otoczenie pracy z góry, przez co biurko jest równomiernie oświetlone, co znacząco ogranicza zmęczenie wzroku po kilku godzinach pracy.

Lampka powinna równomiernie oświetlać blat biurka
Źródło: Pragyan Goswami / Unsplash

Lampka powinna równomiernie oświetlać blat biurka

Źródło: Pragyan Goswami / Unsplash

Kolejnymi kwestiami, na które należy zwrócić uwagę są szczegóły techniczne. Lampka powinna być w stanie wyprodukować oświetlenie o natężeniu 500 luksów. Efektywny obszar oświetlenia zależy od wielkości biurka, ale nie powinien być mniejszy, niż 1 m2. Warto wybierać modele, które posiadają certyfikacje organizacji zdrowotnych takich jak TUV Rheinland gwarantujące brak migotania. Tanie modele bardzo często posiadają diody LED, które migoczą, czym bardzo negatywnie wpływają na komfort pracy oraz zdrowie użytkowników.

Nowoczesne modele posiadają możliwość swobodnej zmiany charakterystyki światła - od barwy zimnej, przez neutralną, aż do ciepłej. Optymalny zakres regulacji temperatury barwowej wynosi od około 3000 do około 5000 kelwinów.

Warto zwrócić również uwagę na dodatkowe kwestie, które znacząco ułatwią użytkowanie. Zaliczamy do nich stabilną podstawę lampy (w przypadku modeli wolnostojących), regulowane ramie pozwalające swobodnie dostosować lampkę do przestrzeni roboczej, odpowiednio długi kabel zasilający czy łatwy dostęp do najważniejszych funkcji takich jak regulacja intensywności czy barwy światła bez konieczności korzystania z dołączonej aplikacji mobilnej.

Lampki mocowane na monitorze to bardzo użyteczne konstrukcje
Źródło: baseus.com

Lampki mocowane na monitorze to bardzo użyteczne konstrukcje

Źródło: baseus.com

Odpowiednie oświetlenie zwiększa efektywność pracy

Lampka biurkowa to stosunkowo niedrogi element wyposażenia biura, który pozwala zwiększyć efektywność, a na dodatek ochronić wzrok. W obecnej chwili warto decydować się na inteligentne lampki. Ich przewagą nie jest aplikacja mobilna i możliwość zdalnego zarządzania, ale szerokie możliwości personalizacji barwy i natężenia światła do aktualnych potrzeb oraz preferencji użytkowników.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200