Odigo ma fundusze

Firma Odigo ma szansę stać się poważnym konkurentem America Online na rynku systemów instant messaging.

Od kiedy America Online przejęła izraelską firmę Mirabilis i jej aplikację ICQ, na rynku systemów do natychmiastowej komunikacji zapanował właściwie duopol. Liczyły się tylko ICQ i AOL Instant Messenger. Wymiana informacji między programami innych producentów była blokowana przez AOL.

Wyzwanie gigantowi postawiła firma Odigo, realizując własną aplikację typu instant-messaging. Firma długo jednak nie mogła znaleźć chętnych na sfinansowanie tego przedsięwzięcia. W ostatnich dniach przedstawiciele Odigo poinformowali, iż udało im się zdobyć 15,35 mln USD od Lazard Technology i innych partnerów oraz od dotychczasowych udziałowców. Wiceprezes Odigo, Alex Diamandis, poinformował, iż firma podwoi teraz wysiłki nad rozwojem swojej aplikacji do błyskawicznych kontaktów przez sieć. Wpływ na decyzję inwestorów miał zapewne fakt, iż Amerykańska Federalna Komisji Łączności przed zaakceptowaniem fuzji America Online i Time Warner postawiła warunek otwarcia dostępu do ICQ i AIM również użytkownikom innych aplikacji.

Zobacz również:

Diamandis stwierdził, iż w ostatnich latach toczyła się prawdziwa wojna pomiędzy oboma przedsiębiorstwami i ich programistami. "Jak tylko udało nam się wypracować możliwość komunikowania się pomiędzy użytkownikami aplikacji AOL i Odingo, w odpowiedzi AOL zmieniał kody źródłowe swojego oprogramowania przez to połączenie stawało się niemożliwe. Naszym programistom po pewnym czasie znowu udawało się odblokować możliwość komunikacji, na co AOL reagował w ten sam sposób. AOL czynił tak w sumie ok. 30 razy" - powiedział.

Więcej informacji: www.odigo.com


TOP 200