Odciążanie Internetu

Cisco wprowadzi na rynek sprzętowy serwer proxy – Cisco Cache Engine.

Cisco wprowadzi na rynek sprzętowy serwer proxy – Cisco Cache Engine.

Jako dodatek do swojej strategii skalowania sprzętu sieciowego, która ma rozwiązać problem zatłoczonych łączy sieciowych, Cisco zaproponowało użytkownikom także możliwość skalowania Internetu. Produktem, który ma oferować taką funkcjonalność, jest Cisco Cache Engine – urządzenie przeznaczone do buforowania przesyłanego ruchu internetowego i tym samym eliminujące powtarzające się transmisje.

Cisco Cache Engine dedykowany jest firmom świadczącym usługi internetowe oraz korzystającym w dużym stopniu z Internetu. Dzięki temu że raz ściągnięte przez użytkowników strony WWW przechowywane są lokalnie i przy kolejnych próbach odwołania się do nich nie następuje ich ponowne ściąganie z Internetu, zostają znacznie odciążone łącza komunikacyjne. Jednocześnie użytkownicy sieci korporacyjnej mają szybszy dostęp do zawartości żądanych serwerów dzięki temu, że nie jest ona ponownie ściągana z Internetu, ale za pomocą sieci lokalnej bezpośrednio z Cisco Cache Engine.

Cichy łącznik

Nowe urządzenie Cisco wpinane jest bezpośrednio między sieć korporacyjną a obsługujący ją router. Dzięki implementacji specjalnego protokołu Web Cache Control Protocol (obsługiwanego przez system operacyjny Cisco IOS) router łączący sieć korporacyjną z Internetem przesyła wszystkie odwołania do sieci WWW bezpośrednio do Cisco Cache Engine. Urządzenie to decyduje - na podstawie znajdujących się na jego dyskach danych - czy żądana strona WWW ma być wysłana do stacji klienckiej bezpośrednio z bufora urządzenia, czy też ściągnięta ma być przedtem z Internetu.

Dzięki takiemu rozwiązaniu użytkownik nie musi wprowadzać żadnych modyfikacji w konfiguracji używanej przeglądarki WWW, tak jak to ma miejsce w przypadku stosowania standardowych serwerów proxy. Bez względu bowiem na konfigurację przeglądarki i tak wszystkie zapytania do sieci WWW kierowane są poprzez Cisco Cache Engine.

Skalowanie i dostępność

Pojedynczy Cisco Cache Engine zawiera wbudowane dyski umożliwiające przechowanie stron WWW o maksymalnej objętości 24 GB. Możliwe jest jednak szeregowe łączenie do 32 tego typu urządzeń, co dodatkowo zwiększa dostępną dla bufora powierzchnię dyskową (do 768 GB) oraz dostępność urządzenia. Umożliwia to również obsługę większej liczby użytkowników – w maksymalnej konfiguracji nawet 500 tys.

Nowy protokół komunikacyjny Web Cache Control Protocol obsługiwany jest wyłącznie przez routery serii Cisco 7200 oraz Cisco 7500, co powoduje, że Cisco Cache Engine może współpracować tylko z nimi. Producent zapowiada jednak, że już wkrótce z nowym urządzeniem kompatybilny będzie każdy router Cisco.

Cisco Cache Engine umożliwia prowadzenie pełnego monitoringu wszystkich połączeń z siecią WWW, a także pozwala administratorowi nałożyć restrykcje na wizytowanie określonych serwerów. Wszystkie funkcje administracyjne wykonywane są za pomocą zwykłej przeglądarki WWW.

Nowe urządzenie ma być dostępne do końca października br., a jego cena wynosić będzie 30 000 USD.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200