Odchudzanie inwentarza

W ramach konsolidacji serwerów Polkomtel przenosi swój system billingowy i system finansowy SAP z klastra składającego się z pięciu 18-procesorowych serwerów Unix HP 9000 serii V i 8 serwerów 6-procesorowych HP 9000 serii K na pięć 20-procesorowych serwerów HP Superdome. Cztery z nowych serwerów są wyposażone w 20 procesorów PA RISC, piąty zaś w 32 CPU. Pierwsze dwa serwery mieszczą klaster obsługujący billing, kolejne dwa: aplikacje SAP. Oprócz tego na nowych serwerach znajdują się: nowa, zmodyfikowana aplikacja do mediacji rekordów billingowych HP Open View IUM, billing IP firmy Portal Software i kilka pomniejszych systemów pomocniczych. Poszczególnym aplikacjom przydzielane są partycje fizyczne w postaci wydzielonych, czteroprocesorowych płyt głównych. W razie potrzeby płytę można przypisać innej aplikacji i w ten sposób zwiększyć jej wydajność.

Piąty serwer jest przeznaczony dla środowisk testowych i programistycznych - zamiast podziału na partycje fizyczne, serwer ten jest podzielony na partycje logiczne wykorzystujące oddzielne kopie systemu operacyjnego i pozwalające w dowolnym momencie zmieniać liczbę procesorów przypisanych obsłudze konkretnej aplikacji (skok o jeden procesor). Dzięki możliwości płynnego sterowania mocą obliczeniową na tym samym serwerze można jeszcze uruchomić kilkanaście innych, mniejszych aplikacji, które dotychczas działały na wydzielonych serwerach.

Mniej serwerów w centrum głównym to mniej serwerów w centrum zapasowym i mniej łączy telekomunikacyjnych między nimi. To także zmniejszenie kosztów związanych z umowami serwisowymi. W przypadku Polkomtela zmniejszenie liczby serwerów to również sposób na "uwolnienie" części portów na macierzy dyskowej, dzięki czemu do tego samego urządzenia można podłączyć więcej aplikacji. Duże serwery pozwalają na relatywnie tanie skalowanie wydajności w długim okresie. Gdy wzrośnie zapotrzebowanie na moc obliczeniową, firma będzie mogła dokupować kolejne domeny, a nie serwery - pojedynczy serwer Superdome może pomieścić do 64 procesorów (16 płyt), a od przyszłego roku będzie je można rozbudować aż do 128 CPU. "Administratorzy wyglądają na zadowolonych z konsolidacji. Z ich punktu widzenia jedynym jej mankamentem jest konieczność uzgadniania zmian konfiguracyjnych czy aktualizacji oprogramowania nie z jedną, jak dotychczas, lecz z kilkoma komórkami aplikacyjnymi jednocześnie. Rola planowania i koordynacji działań z użytkownikami wzrosła znacząco" - wyjaśnia Sławomir Michalski.

Po zakończeniu budowy zapasowego ośrodka przetwarzania i przeniesieniu do niego dotychczasowych serwerów HP klasy V, co powinno nastąpić do końca br., przyjdzie czas na konsolidację serwerów Sun Microsystems obsługujących m.in. systemy rozliczeń dla abonentów telefonów przedpłatowych oraz serwery IBM wykorzystywane jako platforma dla hurtowni danych i systemów analitycznych. Polkomtel nie zamierza jednak zatrzymać się na etapie konsolidacji serwerów. "Konsolidacja serwerów to, w moim przekonaniu, tylko etap pośredni na drodze do prawdziwego celu, jakim jest konsolidacja aplikacji. Uporządkowanie funkcjonalności zawartej w wykorzystywanych dziś przez nas ponad stu aplikacjach powinno doprowadzić do redukcji ich liczby do kilkudziesięciu, a ostatecznie do co najwyżej kilkunastu. Oczywiście, będzie to ogromny wysiłek i z natury rzeczy proces ten będzie rozłożony na lata, niemniej, w ostatecznym rozrachunku, powinno to przynieść znaczące oszczędności" - podsumowuje Sławomir Michalski.

Dlaczego konsolidacja?

KOSZTY

  • obniżenie kosztów licencyjnych

  • obniżenie kosztów związanych ze sprzętem (utrzymanie, serwis, rozbudowa)

  • obniżenie kosztów zarządzania
EFEKTYWNOŚĆ

  • wyższa dostępność

  • większa elastyczność i stopień wykorzystania zasobów

  • świadome i precyzyjne zarządzanie zasobami

  • automatyzacja odtwarzania po awarii

  • zwiększone bezpieczeństwo
Oprac. Jacek Szczepanek, Sun Microsystems Polska


TOP 200