Od wirtualizacji do konteneryzacji – VMworld to okazja, by poznać przyszłość branży IT

Materiał promocyjny VMware to już nie tylko wirtualizacja. Firma, która spopularyzowała ideę maszyn wirtualnych (VM – virtual machines), rozpoczyna zupełnie nowy rozdział. Podczas tegorocznej konferencji VMworld US, firma z Palo Alto zaprezentowała szereg nowinek technologicznych i ujawniła swoją strategię na najbliższe lata. Systemy multicloud, natywne bezpieczeństwo, wirtualne sieci, mechanizmy uczenia maszynowego, konteneryzacja i Kubernetes to główny kierunek, w którym zmierza.

Ostatnie dni sierpnia to były naprawdę pracowite chwile dla firmy VMware. Najpierw ogłoszone zostało przejęcie Pivotal Software i Carbon Black za prawie 5 mld dolarów. Chwilę później wystartowała bowiem konferencja VMworld 2019 US, gdzie prezes Pat Gelsinger nakreślił kierunek zmian, które umieszczą firmę VMware w zupełnie innym rynkowym koszyku niż tylko dostawca wirtualizacji. Jak przyznają analitycy, VMware nie osiada na technologicznych laurach i dalej rozwija oraz rozszerza granice innowacyjności.

Nowe technologiczne otwarcie

Kilkadziesiąt tysięcy osób, zgromadzonych w San Francisco podczas VMworld mogło się przekonać, że w kolejnych latach VMware chce wykroić sobie poważany kawałek tortu na rynku rozwiązań dla bezpieczeństwa i coraz odważniej stawia na konteneryzację.

Wzmacniamy swoje zaangażowanie w rozwój Kubernetes i czas na zdecydowane kroki. Dzięki przejęciu Pivotal Software, VMware z najlepszego dostawcy oprogramowania do zarządzania infrastrukturą IT stanie się wsparciem zarówno dla administratorów IT, jak i programistów. Już dzisiaj pomagamy naszym klientom oferując zarówno narzędzia do współdziałania z hiperwizorami, jak i oprogramowaniem programistycznym, o ile działają na bazie rozwiązań chmurowych – przekonywał Pat Gelsinger.

W kontekście kontenerów VMware szybko przeszedł od słów do czynów. Podczas VMworld w San Francisco firma ogłosiła, że adaptację kontenerów w firmach wesprzeć ma nowe rozwiązanie – VMware Tanzu. Dzięki niemu firmy będą mogły budować nowoczesne aplikacje w kontenerach Kubernetes i zarządzać nimi z poziomu jednego interfejsu. Konteneryzację biznesowych aplikacji wesprzeć ma z kolei Project Pacific. Jego celem jest integracja kontenerów i wirtualnych maszyn w ramach sztandarowej usługi VMware, czyli vSphere.

Od wirtualizacji do konteneryzacji – VMworld to okazja,  by poznać przyszłość branży IT

Wiele chmur, wielu partnerów, wiele możliwości

Choć technologie się zmieniają, zmienia się portfolio firmy, sam duch i filozfia VMware pozostają takie same. Według Pata Gelsingera firma jest i będzie jedynym dostawcą oprogramowania, który umożliwi klientom tworzenie, uruchamianie, zarządzanie, łączenie i ochronę dowolnej aplikacji w dowolnej chmurze i dowolnym urządzeniu. Firma, która od lat wiodła prym jako dostawca rozwiązań wirtualizacyjnych, dziś niewątpliwie staje się liderem rynku multicloud.

Możemy otwarcie przyznać, że jesteśmy dzisiaj postrzegani jako główny dostawca chmury hybrydowej i systemów multicloud. Klienci rozumieją, co robimy i muszę przyznać, że pomysł, by umożliwić im korzystanie z ogromnych, szybko rozwijających się, dostępnych na całym świecie zasobów chmury publicznej, jest bardzo skuteczny – mówił w San Francisco, Pat Gelsinger, który podkreślił, że dziś dzięki rozwiązaniom VMware klienci mają dostęp do usług ponad 4 tys. partnerów oraz najnowszych technologii głównych graczy – AWS, Microsoft Azure i Google Cloud.

Wielki plan bezpieczeństwa

Podczas VMworld 2019 US na zgromadzonych czekało wiele technologicznych zaskoczeń. Cyfrowe środowisko pracy VMware Workspace One otrzymało m.in. wirtualnego asystenta bazującego na sztucznej inteligencji IBM Watson. Ogłoszone zostało także partnerstwo z firmą NVIDIA, dzięki któremu na rynek zostaną wprowadzone rozwiązania GPU do akceleracji procesów związanych z badaniem danych i uczeniem maszynowym. Nic tak nie rozgrzało jednak uczestników oraz analityków jak wielki plan bezpieczeństwa.

Pojedyncze rozwiązania do cyberochrony nie są skuteczne. VMware zamierza więc dostarczać kompleksową wewnętrzną platformę bezpieczeństwa end-to-end, która będzie chronić dane, aplikacje i sieci, od urządzeń do chmury – twierdzi Pat Gelsinger, sugerując również, że ostatnie przejęcie Carbon Black jest tylko początkiem zmiany, która wstrząśnie całą branżą.

Zanim do tego dojdzie VMware konsekwentnie rozwija obecne rozwiązania security, aktualizując i rozszerzając swoje oprogramowanie NSX o rozwiązania opartej m.in. na inteligentnej automatyzacji oraz analityce predyktywnej.

Od wirtualizacji do konteneryzacji – VMworld to okazja,  by poznać przyszłość branży IT

Europejski ciąg dalszy

Z każdym kolejnym VMworld firma VMware potwierdza, że jest kompleksowym dostawcą technologii, który umożliwia osiąganie biznesowych korzyści dzięki chmurze pod każdą postacią. Czy to cyfrowe miejsce pracy, wirtualne sieci lub centrum danych. Amerykańska edycja pokazała, że informatyczny gigant może jeszcze czymś zaskoczyć branżę. Co więcej – VMware nie powiedział ostatniego słowa.

Już w listopadzie sztandarowa konferencja VMware zawita do Barcelony. VMworld 2019 Europe będzie jedną z najważniejszych technologicznych europejskich imprez tego roku. Czego można się spodziewać? Wszystkiego – od systemów multicloud w europejskich organizacjach, przez szerszą adaptację sztucznej inteligencji, a na strategii wdrożeń 5G, kończąc.

Impreza od wielu lat co roku gromadzi ponad 30 tys. pasjonatów nowych technologii, przedstawicieli wielkich firm, ekspertów IT, analityków oraz dziennikarzy. Podczas kilku dni konferencji dostają możliwość wzięcia udziału w setkach wykładów, warsztatów i spotkaniach z liderami biznesu, którzy kształtują nasze technologiczne jutro. Na scenie VMworld goszczą bowiem nie tylko szefowie VMware, ale także dyrektorzy IBM, Microsoft, Dell Technologies. Nie zabraknie również najlepszych ekspertow z takich organizacji jak Vodafone, Deutsche Telekom, Ericsson, a nawet Komitet Czerwonego Krzyża. Wszyscy są gotowi, by dzielić się swoim wiedzą i doświadczeniem. A to właśnie cenne informacje są najważniejszym paliwem cyfrowej gospodarki.