Od pomysłu do serwisu - część druga

W naszej aplikacji, zarówno dla kredytu, jak i raty spłaty podajemy zasadniczo dwie dane. Są więc dwie możliwości popełnienia błędu - wpisanie błędnej daty i błędnej kwoty. Przed błędem w dacie stosunkowo łatwo się obronić, wystarczy zastosować wybór daty z przygotowanego kalendarza. Stosując najprostszy kalendarz, czyli rozwijane listy, chronimy użytkownika przed popełnieniem błędu. Można więc dać mu do dyspozycji listę dni 1-31, miesięcy styczeń-grudzień i lat np. 2001 do 2030; zawężamy co prawda maksymalny czas trwania kredytu do 30 lat, ale to odpowiada realnym warunkom w Polsce. Nie pozwalając wpisywać daty jako tekstu, obronimy się przed różnymi interpretacjami daty (bo czy 02/10/2001 to 10 lutego, czy może 2 października?) i datami bezsensownymi (np. 32 lipca). Ponadto, już w kodzie aplikacji powinniśmy się zabezpieczyć przed datami, które mogą być wprowadzone, ale które nie mają sensu (np. 30 lutego). Z kwotą sprawa jest prostsza: po prostu aplikacja musi pilnować, aby użytkownik podał dodatnią wartość numeryczną, a nie np. tekst.

Na cofnięcie wykonanej operacji aplikacja internetowa pozwala dzięki swojej architekturze. Ponieważ wpisanie kolejnej raty powoduje przejście do tej samej strony ASP (choć z innymi danymi), w naszej aplikacji wystarczy klawisz "Back", który jest w każdej przeglądarce. Aby użytkownik dodatkowo miał poczucie komfortu, powinniśmy go możliwie w dużym stopniu zwolnić z konieczności każdorazowego ustawiania nowej daty. Większość ludzi spłaca kredyty w comiesięcznych ratach, można więc założyć, że następna rata będzie spłacana tego samego dnia następnego miesiąca. Można także - choć już z mniejszym prawdopodobieństwem - przyjąć, że kredyty są spłacane w równych ratach, więc za domyślną wartość przyjmiemy poprzednią wartość raty.

Wbrew pozorom wszystkie te decyzje są szalenie ważne. Użytkownik ocenia bowiem serwis nie tylko po jego funkcjonalności, a także - a może przede wszystkim - po przejrzystości podanej informacji i prostocie obsługi. Dlatego zanim zabraliśmy się za programowanie, podjęliśmy decyzje o dialogu z użytkownikiem.

Wykonanie - strona początkowa

Po dość dokładnym zaprojektowaniu, czas na wykonanie. Mamy więc pierwszą stronę, którą wcześniej roboczo nazwaliśmy "start". Nazwa "default" będzie lepsza, ponieważ serwer Microsoftu (Internet Information Server) najpierw szuka strony o właśnie takiej nazwie. Na niej umieścimy powitanie, wstępny opis serwisu oraz pytanie o kwotę kredytu i datę jego wypłaty.

Pomińmy więc banalną część informacyjną i zdefiniujmy prosty formularz HTML.

<FORM method=post action=kredyt.asp>

Kwota kredytu (po odliczeniu prowizji i odstek pobieranych z góry):

<INPUT name=KwotaKredytu>

Data wypłaty środków:

<%

MiejsceNaDate "DzienUdz", "MiesUdz", "RokUdz"

%>

<INPUT type=submit value="Dalej >">

</FORM>

Aby uprościć pominięto te fragmenty w języku HTML, które budują tabelę.


TOP 200