Od mózgu do serca biznesu

Realizacja zamiast zarządzania

Oczekiwania związane ze skróceniem czasów produkcji i łańcuchów dostaw skutkować będą koniecznością planowania własnych procesów biznesowych firmy w ścisłym powiązaniu z kilkoma poziomami dostawców i poddostawców. Nastąpić ma m.in. wydłużenie zależności w obrębie całych łańcuchów logistycznych. Wobec tego, dotychczasowe rozwiązania wspierające zarządzanie łańcuchem dostaw przestaną wystarczać. Możliwości modułów SCM będą rozszerzane dzięki wykorzystywaniu systemów realizacji łańcucha dostaw (SCE) i rozwiązań zwiększających przejrzystość łańcucha dostaw zapasów (SCIV). Równolegle, w skali globalnej zmieni się przebieg najważniejszych łańcuchów logistycznych.

Jeśli zaś chodzi o działalność wytwórczą, to według analityków IDC, następować będzie stopniowe odchodzenie od klasycznych zasad planowania i zarządzania produkcją. Przedsiębiorstwa wytwórcze będą łaskawym okiem patrzeć na nowoczesne metodyki stanowiące rozszerzenie zasad produkcji odchudzonej. Po systemach realizacji produkcji, klasy MES, przyjdzie zmiana w zakresie istoty planowania produkcji.

W stronę doskonałości

Wizja postępującej integracji i globalizacji biznesu zapewne nie ominie również innych segmentów działalności biznesowej. Po produkcji i logistyce przyjść może czas na integrację i automatyzację systemów oraz doskonalenie procesów sprzedażowych. Na to nakładać będą się również zmiany systemowe związane z obsługą nowych kanałów sprzedaży.

Zacieśniające się zależności w obrębie całych procesów logistycznych mogą przyczynić się do powstania specyficznych rozwiązań niszowych. Jednocześnie infrastruktura systemowa będzie musiała sprostać wymaganiom narzucanym przez postępujący outsourcing i multisourcing różnych obszarów działalności biznesowej.

Na sytuacji światowego rynku ERP odbije się również rosnąca popularność usługowego modelu dostępu do funkcjonalności biznesowych. W efekcie, dążenia do minimalizacji całkowitego kosztu posiadania systemów zmienić mają również sposoby naliczania opłat za korzystanie z wybranych funkcjonalności. Analitycy IDC spodziewają się wzrostu elastyczności rozliczeń, które mają być uzależnione od stopnia wykorzystania zasobów i obciążenia infrastruktury dostawcy. Początki tego trendu obserwowane są już dzisiaj. Za kilka lat zapewne dowiemy się, czy tegoroczne prognozy analityków będą przesadzone, czy też rzeczywiście rozwój zintegrowanych systemów wspierających biznes pójdzie tak dalece w stronę integracji.


TOP 200