Od lat niezmienny

Nowa wersja algorytmu Spanning Tree zagwarantuje czas rekonfiguracji sieci Ethernet poniżej 10 sekund, w przeciwieństwie do obecnych kilkudziesięciu.

Nowa wersja algorytmu Spanning Tree zagwarantuje czas rekonfiguracji sieci Ethernet poniżej 10 sekund, w przeciwieństwie do obecnych kilkudziesięciu.

Wiele zmieniło się od czasu opracowania pierwszej wersji standardu Ethernet przed 25 laty. Nie zmienił się jednak jeden z aspektów tej technologii - algorytm drzewa rozpinającego (Spanning Tree) zapobiegający tworzeniu pętli w sieciach lokalnych i określający sposób, w jaki poszczególne urządzenia sieciowe mają informować się o zmianie topologii sieci w razie awarii.

Komitet normalizacyjny IEEE pracuje już nad nową wersją Spanning Tree, która zagwarantuje znacznie krótszy czas rekonfiguracji sieci. Technologia ta, znana obecnie pod nazwą Rapid Reconfiguration, finalnie ma być oznaczona numerem standardu 802.1w i nazwana Fast Spanning Tree. Ma ona zapobiegać utracie danych i przerywaniu sesji komunikacyjnych, gdy szybkie, przełączane sieci LAN będą zmieniać topologię (trasę przesyłania pakietów) z powodu uszkodzenia jednego z urządzeń lub łączy.

Algorytm Spanning Tree rekonfiguruje połączone sieci Ethernet w 30-60 sek. po wystąpieniu awarii. Długość tej przerwy dobrano świadomie. Miała ona zapewnić możliwość poznania topologii rekonfigurowanej sieci przez wszystkie urządzenia Ethernet uczestniczące w komunikacji, co zapobiegało powstawaniu pętli, w której ramki Ethernet byłyby transmitowane w nieskończoność, gdyż urządzenia nie miałyby dość czasu, by ustalić poprawną trasę ich przesyłania.

Chociaż długość przerwy znajdowała uzasadnienie 15-20 lat temu, kiedy to wszystkie urządzenia współdzieliły pasmo 10 Mb/s, a sieci Ethernet były znacznie mniejsze, to we współczesnych, przełączanych sieciach Fast i Gigabit Ethernet, realizujących również komunikacje multimedialne, tak długie przestoje są niedopuszczalne. Fast Spanning Tree na rekonfigurację będzie potrzebował mniej niż 10 sek. Standard ten nie zostanie jednak zatwierdzony wcześniej niż pod koniec przyszłego roku.

W tym czasie producenci, tacy jak 3Com i Cisco, oferują własne, wzajemnie niezgodne rozwiązania agregowania połączeń. Pozwalają one urządzeniom sieciowym komunikować się za pomocą kilku linii komunikacyjnych równolegle połączonych i przesyłających dane.

Choć 802.1w nie jest jeszcze zatwierdzony, to nie brakuje mu również krytyków. Przedstawiciele Nortel Networks uważają, że Fast Spanning Tree stanowi tylko częściowe rozwiązanie problemu i w rzeczywistości znacznie istotniejsza jest ratyfikacja standardu 802.3ad, określającego zasady tworzenia agregowanych połączeń między urządzeniami sieciowymi.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200