Od kopiarki do drukarki

Xerox poinformował o nawiązaniu ścisłej współpracy z IBM. Nie jest wykluczone, że oznacza to początek drogi do połączenia się obu koncernów. Firma zaprezentowała też nowe modele kopiarko-drukarek.

Xerox poinformował o nawiązaniu ścisłej współpracy z IBM. Nie jest wykluczone, że oznacza to początek drogi do połączenia się obu koncernów. Firma zaprezentowała też nowe modele kopiarko-drukarek.

Xerox planuje zdecydowane rozszerzenie oferty urządzeń drukujących i kopiujących przeznaczonych dla małych firm lub użytkowników indywidualnych. Ostatnio firma zaprezentowała nowe rodziny tanich kopiarko-drukarek laserowych WorkCentre, które mają pojawić się na polskim rynku na początku przyszłego roku. Jednocześnie przedstawiciele firmy zapowiadają szybkie powiększenie liczby wprowadzanych do sprzedaży nowych modeli cyfrowych urządzeń drukujących. W najbliższych 2 latach ma ich się pojawić co najmniej 60.

Xerox w detalu

Sprzedaż tanich modeli sprzętu dla użytkowników indywidualnych lub małych firm wymaga innej organizacji niż w przypadku dużych urządzeń przeznaczonych dla odbiorców korporacyjnych. Xerox utworzył więc w 1997 r. nowy oddział, tzw. Xerox Channels Group, który zajmuje się przede wszystkim tworzeniem, rozwijaniem, obsługą i wsparciem dla sieci detalicznych sprzedawców produktów firmy. Nowy prezes Xerox Channels Group James Firestone zapowiedział, że jego celem jest zwiększenie udziału produktów detalicznych w obrotach korporacji do ok. 30%.

Połączenie funkcji kopiowania i drukowania nie jest nową ideą. Już od ponad roku jest ona zdecydowanie promowana przez Hewlett-Packarda, który oferuje drukarki sieciowe z funkcjami kopiowania i zapewnia, że drukowanie wielu oryginałów zamiast kopiowania nie jest droższe, a jakość dokumentów odpowiada jakości oryginału. Podobne rozwiązania oferuje również Lexmark - sieciowe rodziny Optra S od niedawna mogą być wyposażane w skanery, które umożliwiają uzyskanie funkcji kopiarki. Również Epson, prezentując na początku września br. swój pierwszy model kolorowej drukarki laserowej, zapowiedział, że będzie ona oferowana także w wersji ze zintegrowanym skanerem, umożliwiającym bezpośrednie kopiowanie dokumentów.

Wykupiony przez IBM?

Odpowiedź Paula Allaire'a, prezesa Xeroxa, na to pytanie brzmiała: "Bez komentarza". Choć na razie nic nie wiadomo o możliwości takiej fuzji, ale trudno nie zauważyć, że z jednej strony rośnie zainteresowanie IBM drukarkami, z których wytwarzania praktycznie wycofał się rezygnując z kontroli nad Lexmarkiem - obecnie niezależną firmą, z drugiej zaś Xerox zatrudnił ostatnio na dwóch kluczowych stanowiskach byłych pracowników IBM. Richard Thoman pełni funkcję prezesa i dyrektora wykonawczego w Xerox, a James Firestone - prezesa Xerox Channels Group.

Jednocześnie nawiązano współpracę między Xerox i Lotus Development, działem IBM, dotyczącą wspólnego marketingu i sprzedaży zintegrowanych systemów do pracy grupowej wykorzystujących oprogramowanie Lotus Notes i kopiarko-drukarki Xeroxa. Z tej okazji Paul Allaire podkreślał "podobną wizję przyszłości i rozwoju rynku", prezentowaną przez Xerox i IBM. Można więc przypuszczać, że spekulacje o możliwości połączenia firm nie są pozbawione podstaw, zwłaszcza wobec postępującej konsolidacji na rynku producentów sprzętu komputerowego i oprogramowania.