Ochrona sieci: Blue Coat SG400

Na rynek polski trafił najnowszy i najtańszy produkt z serii urządzeń firmy Blue Coat Systems do ochrony, kontroli i bezpiecznego zarządzania zawartością serwerów webowych.

Zaprojektowany z myślą o firmach średniej wielkości, lokalnych oddziałach dużych przedsiębiorstw i środowiskach pracy zdalnej SG400 zabezpiecza port 80 i zarządza dostępem do danych w sieci zewnętrznej i wewnętrznej.

SG400 monitoruje wszystkie procesy transmisji danych w sieci (np. dostęp do stron WWW, e-mail). Chroni przed zagrożeniami, które wykorzystują port 80 jako „otwarte drzwi” do sieci, m.in. blokując wirusy, niebezpieczne aplikacje, pliki multimedialne czy zainfekowane e-maile, wysyłane przez komunikatory internetowe. Dodatkowo SG400 umożliwia administratorom kontrolę pobierania przez użytkowników aplikacji i plików, np. MP3 lub exe.

Zobacz również:

  • Usługa Threads będzie wkrótce dostępna w wersji webowej

SG400 ma własny system operacyjny SGOS (Security Gateway Operating System), opracowany pod kątem filtrowania URL i przyspieszanie dostępu do WWW.

Filtrowanie URL umożliwia administratorowi zdefiniowanie reguł dostępu użytkowników lub grup do stron WWW. Stosowane przez SG400 kryteria filtrowania to np. pora dnia, lokalizacja, protokół, typ zawartości. W ten sposób można m.in. zablokować wejście do wybranych serwisów internetowych czy pobieranie i odtwarzanie określonych plików. Filtrowanie typu MINE pozwala kontrolować zarówno zawartość pobieraną, jak i wysyłaną. Ponadto urządzenie posiada zaimplementowane mechanizmy wykrywania wersji używanych przeglądarek, odtwarzaczy dźwięku i wideo. Dzięki temu zmniejsza zagrożenia wynikające z ewentualnych błędów zabezpieczeń w starszych wersjach oprogramowania.

SG400 jest także urządzeniem buforującym, które optymalizuje wydajność serwerów webowych. Redukuje obciążenie na łączach dostępowych oraz przechowuje w pamięci RAM (256 lub 512 MB) oraz na dyskach twardych (40 lub 80 GB) zawartość najczęściej odwiedzanych stron WWW. Opcja kontroli pasma pozwala definiować limity pojemności oraz kontrolować zawartość pasma zajmowanego przy pobieraniu plików MP3, MPEG, AVI, Real Networks, Microsoft Windows Media, Apple Quick Time, Flash.

Przystosowany do montażu w standardowych szafkach SG400 ma wysokość 1U. Administrację ułatwia oparta na Javie, graficzna aplikacja do definiowania i zarządzania regułami bezpieczeństwa. SG400 ma też zaawansowane funkcje raportowania. Możliwe jest wykonanie automatycznego restartu w mniej niż 10 sekund, a także archiwizacji ustawień systemowych i reguł w celu przywracania konfiguracji.

Dystrybutorem Blue Coat w Polsce jest Veracomp.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200