Ochrona informacji niejawnej

Po przyjęciu Polski do NATO sprzęt klasy TEMPEST jest dostępny także dla użytkowników w naszym kraju. Aby wejść w jego posiadanie lub pośredniczyć w jego dostarczeniu, należy jednak spełnić kilka podstawowych warunków:

  • posiadać stosowne zezwolenie ministra gospodarki (wpis do rejestru) na obrót specjalny z zagranicą;

  • uzyskać licencję importową Ministerstwa Gospodarki na dostarczenie sprzętu określonemu użytkownikowi końcowemu;

  • spełniać wymagania niezbędne dla uzyskania licencji eksportowej USA - wymaga to określenia użytkownika końcowego z gwarancją nadrzędnej instytucji rządowej RP (np. MSWiA dla sprzętu dla policji, MON dla Polskich Sił Zbrojnych itp.).
Organem upoważnionym w Polsce do przeprowadzania badań i certyfikacji wyrobów o przeznaczeniu specjalnym (tj. urządzeń, oprogramowania i podsystemów zabezpieczeń systemów teleinformatycznych przeznaczonych do ochrony informacji stanowiących tajemnicę państwową i służbową) jest Jednostka Certyfikująca Departamentu Bezpieczeństwa Teleinformatycznego Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Lista typów środków ochrony elektromagnetycznej posiadających certyfikaty ww. jednostki jest jawna i dostępna na stronie ABW (http://www.abw.gov.pl ).

Dobór sprzętu TEMPEST

Przy wyborze urządzenia wykonanego w technologii TEMPEST (pod kątem jego klasy bezpieczeństwa), przeznaczonego do przetwarzania informacji niejawnych, należy brać pod uwagę klauzulę przetwarzanych informacji, a także lokalizację miejsca, w którym będzie ono pracowało. Z uwagi na wielkość strefy administracyjnej (strefy kontrolowanej) wokół pomieszczenia, w którym zostanie zainstalowane urządzenie przetwarzające informacje niejawne, wyróżnia się różne strefy bezpieczeństwa, którym przyporządkowany jest odpowiedni rodzaj sprzętu spełniającego daną normę AMSG, i tak:

  • Strefa NATO ZONE 0 - urządzenia spełniające normę AMSG 720 B

  • Strefa NATO ZONE 1 - urządzenia spełniające normę AMSG 788

  • Strefa NATO ZONE 2 - urządzenia spełniające normę AMSG 784
Ochrona informacji niejawnej

Strefy bezpieczeństwa

Strefy bezpieczeństwa, które są poddane bezwzględnej kontroli wejść i wyjść oraz kontroli przebywania, wyznacza się w obiekcie, aby zminimalizować zagrożenia dostępu do informacji niejawnej przez nieuprawnione osoby. Wokół stref bezpieczeństwa wydziela się strefę administracyjną, w której również przeprowadzana jest kontrola osób i pojazdów. Strefa administracyjna może obejmować zarówno część budynku, jak i cały ogrodzony teren obiektu.

Stosowanie sprzętu klasy TEMPEST gwarantuje pełne bezpieczeństwo elektromagnetyczne procesu przetwarzania i przechowania danych, dzięki czemu nie trzeba stosować kabin elektromagnetycznych, filtrów czy budować specjalnych pomieszczeń. Rozwiązanie to wydaje się więc atrakcyjne, choć końcowa ocena zależy od czynników technicznych i ekonomicznych w miejscu jego potencjalnego zastosowania. Należy podkreślić, iż doboru zabezpieczeń przed elektromagnetyczną emisją ujawniającą należy dokonać w zależności od warunków strefy bezpieczeństwa oraz klauzuli tajności przetwarzanych informacji w konsultacji ze służbami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo państwa.

Podsumowanie

Ochrona przed nieautoryzowanym odczytem informacji zależy od wielu czynników, z których najistotniejsze to:

  • poziom świadomości użytkowników posiadających dostęp do informacji

  • właściwe zarządzanie bezpieczeństwem informacji

  • odpowiednio dobrane rozwiązania techniczne
Doboru wszystkich elementów składających się na politykę bezpieczeństwa informacji niejawnej należy dokonywać w zależności od klauzuli tajności przetwarzanych informacji przy ścisłej współpracy ze stosownymi służbami. Tworząc system zapewniający bezpieczeństwo informacji, należy pamiętać, iż jest on tyle wart, ile jego najsłabsze ogniwo. Jak dowodzą ostatnie przypadki z naszego podwórka najsłabszym ogniwem w całym systemie ochrony informacji jednak chyba nadal jest człowiek. Urządzenia do "podsłuchiwania" najprawdopodobniej już niedługo będą nie tylko w zasięgu służb specjalnych innych państw, ale także przestępców. Dlatego też eliminacja zjawiska elektromagnetycznej emisji ujawniającej będzie coraz bardziej ważna dla wielu firm i instytucji. Do największych producentów sprzętu TEMPEST na świecie należą firmy: DRS Technologies, Secure Computer System, Siemens. W Polsce największy udział w rynku tych urządzeń ma firma Siltec.


TOP 200