Obsuwa na platformie ePUAP

W środę 9 kwietnia MSWiA miało uruchomić usługę elektronicznych skrzynek podawczych na platformie ePUAP. Urzędy, którym zgodnie z ustawą pozostało 20 dni na zainstalowanie e-skrzynek, będą musiały na nie jednak jeszcze poczekać przynajmniej do 14 kwietnia.

Mimo zapewnień resortu 9 kwietnia usługa nie była dostępna na stronie projektu. Igor Bednarski, szef projektu ePUAP zapewniał, że brak dostępu do usługi nie jest związany z problemami technicznymi, tylko ostatnimi poprawkami i testami. Poza tym, jak podkreślił, uruchamiana jest część dużego systemu i wszelkie zmiany wymagają sprawdzenia i czasu.

Na stronie ePUAP ukazał się jednak komunikat, w którym MSWiA przyznaje, że "z przyczyn technicznych funkcjonalność elektronicznej skrzynki podawczej na platformie ePUAP zostanie udostępniona 14 kwietnia 2008 r.". Z informacji podanych na stronie internetowej wynika, że decyzja o przesunięciu terminu uruchomienia pierwszych funkcjonalności platformy ePUAP związana jest z przeprowadzaniem testów wydajnościowych bazy danych, intensywnymi pracami nad zwiększeniem jej przepustowości oraz testami wykorzystania certyfikatów kwalifikowanych pochodzących od różnych dostawców. "W związku z powyższymi problemami, nie została jeszcze osiągnięta stabilność i bezpieczeństwo systemu pozwalające na komfortowe korzystanie z jego funkcjonalności." - czytamy na stronie projektu.

Osoby oczekujące na e-skrzynkę podawczą zaczęły podejrzewać, że terminy dotyczące obowiązku wprowadzenia do urzędów skrzynki podawczej oraz podpisu elektronicznego znowu zostaną przesunięte. "Plan będzie dotrzymany. Nie ma żadnej decyzji, która mówiłaby o zmianie terminu" - skomentował Igor Bednarski, szef projektu ePUAP.


TOP 200