Obrońca Microsoftu

Windows Defender mogą bezpłatnie pobrać wszyscy użytkownicy legalnych wersji Windows 2000, XP i Server 2003.

Aplikacja jest kolejną wersją produktu znanego wcześniej jako Microsoft Windows AntiSpyware, który również był dostępny wyłącznie w wersji beta. Co spowodowało, że zdecydowano się na nową nazwę? W oczy rzuca się zmieniony interfejs użytkownika, który ma ułatwić skanowanie komputera i usuwanie zagrożeń. Wprowadzono także system ostrzeżeń, informujących o rodzaju i stopniu zagrożenia. Windows Defender oferuje ochronę w czasie rzeczywistym, wykrywającą próby instalacji szpiegów i oraz szeroko pojętego potencjalnie niebezpiecznego oprogramowania. Program automatycznie pobiera aktualizacje bazy danych o zagrożeniach, a także aktualizacje samego programu. Wśród nowości jest także integracja z Outlookiem i skanowanie załączników do e-maili.

Windows Defender beta 2 można bezpłatnie pobrać ze strony Microsoftu, wymagana jest jednak weryfikacja legalności systemu. Program może działać w systemach Windows 2000, XP i Server 2003, program będzie także stanowić wyposażenie Windows Vista. Wykrywa różnorodne typy zagrożeń, nie zwraca jednak uwagi na cookies, które mogą być użyte np. badania internetowych wędrówek użytkownika (tzw. tracking coookies). Wykrywanie potencjalnie szkodliwych "ciasteczek" oferuje większość programów antyszpiegowskich, w Windows Defender taka funkcja może dopiero zostać zaimplementowana. Ciekawą opcją jest zbieranie informacji o decyzjach innych użytkowników w kwestii usunięcia lub pozostawienia wątpliwego oprogramowania. Dane o tym, ile osób uznało dany program za zbędny lub niebezpieczny, wykorzystywane są przez analityków Microsoftu podczas aktualizowania bazy zagrożeń, ale mogą je poznać także użytkownicy Windows Defender. Po pojawieniu się ostrzegawczego komunikatu, a przed decyzją o tym, czy usunąć wykryty program, masz szansę dowiedzieć się, co zrobili inni. Oczywiście, mogli się mylić i np. usuwać niegroźne oprogramowanie, tego typu sugestia bywa jednak przydatna.

Zobacz również:

  • Domyślne zabezpieczenia w Windows - jaką ochronę gwarantują?
  • System MS-DOS wrócił po latach w postaci open source

Cena bezpłatny

Informacje http://www.microsoft.com

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200