OPI PIB wybrał do ochrony danych osobowych narzędzie Oracle

OPI PIB (Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy; jednostka naukowa budująca systemy informatyczne na zlecenie Ministerstwa Edukacji i Nauki) poszukiwał od jakiegoś czasu oprogramowania pozwalającego anonimizować wrażliwe dane przetwarzane w środowiskach deweloperskich. Po analizie przeprowadzonej przez Laboratorium Baz Danych i Systemów Analityki Biznesowej, OPI PIB zdecydował się na narzędzie Oracle Data Safe, które najlepiej spełniało jego oczekiwania.

Grafika: Markus Spiske/Pexels

Głównym zadaniem systemów rozwijanych w OPI PIB jest zbieranie i przetwarzanie informacji o nauce i szkolnictwie wyższym w Polsce. W portfolio narzędzi IT rozwijanych w OPI PIB znajduje się np. system POL-on (Zintegrowana Sieć Informacji o Nauce i Szkolnictwie Wyższym), który odpowiada za zbieranie i przetwarzanie szerokiej gamy informacji m.in. o uczelniach, studentach, absolwentach, pracach dyplomowych, doktorantach, pracownikach uczelni, publikacjach naukowych, realizowanych projektach, patentach, etc.

OPI PIB prowadzi badania w takich obszarach, jak algorytmy uczenia maszynowego, algorytmy przetwarzania języka naturalnego, analiza sentymentu, sieci neuronowe, odkrywanie wiedzy z danych tekstowych, interakcja człowiek-komputer (HCI), systemy komputerowego wspomagania decyzji, sztuczna inteligencja.

Zobacz również:

  • Innowacje – co je napędza, a co hamuje
  • Polski UODO rozpatruje skargę dotyczącą działania bota ChatGPT

W pierwszym kwartale 2021 r. OPI PIB zdecydował o pełnym wdrożeniu usług ukrywania danych testowych, a także audytowania danych. Wdrożenie usług Oracle Data Safe zostało przeprowadzone siłami własnymi OPI PIB. Głównym elementem projektu było stworzenie restrykcyjnej polityki anonimizacji i audytu danych wrażliwych oraz stworzenie do tego celu odpowiednich algorytmów i wskazanie miejsc w bazach, gdzie znajdują się dane podlegające obserwacji. Analitycy OPI PIB wytypowali zestaw atrybutów i opracowali odpowiednie algorytmy dla zapewnienia, że dane przetworzone w chmurze będą akceptowane we wszystkich aplikacjach i oddzielnych modułach, w których są przetwarzane.

„Naszą instytucję można śmiało nazwać software housem – i to wcale nie małym” – komentuje Emil Podwysocki, Kierownik Laboratorium Baz Danych i Systemów Analityki Biznesowej z OPI PIB. „Nasz zespół liczy sobie ponad 400 osób, z tego 200 zatrudnionych jest na stanowiskach związanych z IT. Aby programiści mogli pracować z danymi spełniającymi wszystkie wymagania formalne, potrzebna jest anonimizacja danych wrażliwych, co sprowadza się do takiego ich przekształcania, aby spełniały wszystkie kryteria poprawności narzucane przez bazy danych”.

Z kolei Agnieszka Styś-Zejglic (Cloud Platform Representative w Oracle Polska) mówi, „Z ogromną satysfakcją obserwuję, jak skutecznie Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy korzysta z naszego flagowego rozwiązania Oracle Data Safe – zestawu narzędzi do zarządzania bezpieczeństwem baz danych”.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200