ONZ rekrutuje roboty, aby osiągnąć globalne cele rozwoju
-
- 06.07.2023, godz. 11:24
Dziesiątki robotów, w tym kilka humanoidalnych, zajmie centralne miejsce na konferencji zorganizowanej przez agencję technologiczną ONZ w Szwajcarii, aby zaprezentować swój potencjał i pomóc w osiągnięciu globalnych celów, które wydają się coraz bardziej niemożliwe.

Ustanowione w 2015 r. 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju (SDG) ONZ ma na celu poprawę życia ludzi i planety do 2030 r. Nadal jednak ich realizacja wydaje się kwestią odległej przyszłości.
Dziś i jutro w szwajcarskiej Genewie odbywa się „AI for Good Global Summit” zorganizowany przez Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny (International Telecommunication Union, ITU). ITU zrzesza 193 kraje i ponad 900 organizacji, w tym uniwersytety i firmy takie jak Huawei Technologies i Google. Przydziela globalne częstotliwości radiowe i orbity satelitarne oraz jest zaangażowana w ustanawianie standardów sztucznej inteligencji.
Zobacz również:
- W obliczu kryzysu biznes bardziej koncentruje się na zrównoważonym rozwoju
- Czy RPA dzisiaj to tylko automatyzacja?
W genewskiej konferencji uczestniczy w nim ok. 5 tys. ludzi.
„Cele zrównoważonego rozwoju, powiedzmy z przykrością, zawodzą i wierzę, że sztuczna inteligencja może pomóc je uratować, zanim będzie za późno” powiedziała Doreen Bogdan-Martin, sekretarz generalna ITU, przed konferencją.
Wśród robotów, które wezmą udział w wydarzeniu znajdują się te roboty opiekuńcze - jak „Nadine”, robot społeczny, który symuluje emocje i „zapamiętuje” ludzi - umiejętności, które już wykorzystał w pracy z pensjonariuszami domów spokojnej starości.
Dwudniowe wydarzenie (6-7 lipca) zakończy się w piątek panelem robotów odpowiadających na pytania dziennikarzy podczas pierwszej na świecie konferencji prasowej z udziałem ludzi-robotów.
„Pomysł polega na zaprezentowaniu ich możliwości, szans i wyzwań, aby rozpocząć globalny dialog na temat robotyki na dobre”, wyjaśnia Frederic Werner, szef strategicznego zaangażowania w Biurze Normalizacji Telekomunikacji ITU. Roboty mogą wystartować w ciągu najbliższych pięciu lat w taki sam sposób, w jaki generatywna sztuczna inteligencja (AI) stojąca za botami, takimi jak ChatGPT OpenAI, trafiła do głównego nurtu w tym roku, dodał. „Mamy punkt zwrotny, w którym materiałoznawstwo, żywotność baterii, łączność sieciowa, sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe, wszystkie te rzeczy zbiegną się, aby zasadniczo uczynić robotykę bardziej dostępną niż obecnie”, powiedział na otwarciu.
Agencje ONZ już korzystają ze sztucznej inteligencji, na przykład w ramach projektu HungerMap Światowego Programu Żywnościowego, który gromadzi dane w celu identyfikacji obszarów zagrożonych głodem. Opracowuje również zdalnie sterowane ciężarówki do dostarczania pomocy w nagłych wypadkach w strefach zagrożenia.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) pracuje nad systemem porównawczym, aby zapewnić dokładność diagnozowania chorób przez sztuczną inteligencję.
Strona konferencji znajduje się pod tym linkiem.
Źródło: ITU