ONTAP 9.4 – nowe możliwości zarządzania danymi z systemami NetApp

Materiał promocyjny Postępująca digitalizacja procesów biznesowych sprawia, że sukces operacyjny firm w coraz większym stopniu uzależniony jest od sprawnego zarządzania danymi. Skuteczne gospodarowanie posiadanymi informacjami wymaga oczywiście wydajnego i niezawodnego sprzętu, jednak same urządzenia nie są w stanie osiągnąć swojego maksimum bez zoptymalizowanego pod ich kątem systemu operacyjnego.

ONTAP to OS stworzony pod kątem dysków Flash oraz chmury hybrydowej. Ułatwia on współdzielenie i synchronizację danych pomiędzy serwisami w chmurze oraz urządzeniami fizycznymi. Jego atutem jest bardzo szybka konfiguracja – system do pełnej gotowości wymaga jedynie 10 minut konfiguracji. By zapewnić mu maksymalną kompatybilność z najnowszymi urządzeniami i wymaganiami rynku, producent dokonuje jego regularnych aktualizacji. W ostatnim czasie na rynku ukazała się najnowsza wersja aplikacji oznaczona numerem 9.4.

ONTAP w wersji 9.4

ONTAP 9.4 wykorzystuje możliwości pamięci NVMe i wspiera ruch zarówno plikowy jak i blokowy. Standardowymi środowiskami pracy systemu są te o parametrach powyżej 1 mln IOPS i opóźnieniach poniżej 200 µs. Dodatkowo, zaimplementowano tu funkcje inline deduplikacji i kompresji.

ONTAP 9.4 – nowe możliwości zarządzania danymi z systemami NetApp
Warto oczywiście wspomnieć, że ONTAP od zawsze wykonywał deduplikacje środowisk produkcyjnych. Wraz z możliwościami przestrzeni na dyskach SSD operacje takie jak deduplikacja czy kompresja mogą być wykonywane nie tylko post procesowo ale również inline – jednocześnie przy zapisie na przestrzeń SSD. Funkcjonalności te są obecnie integralną częścią rozwiązań linii All Flash.

W nowej wersji ONTAP 9.4 do deduplikacji między wolumenami dodany został mechanizm skanowania powierzchni pod kątem duplikujących się bloków między agregatami, co zapewnia jeszcze lepsze parametry upakowania systemów. Przy obecnych możliwościach ONTAP wykorzystanie tych technologii pozwala na upakowanie nawet rzędu 4,72:1.

ONTAP może występować jako maszyna wirtualna w postaci ONTAP Select. Co więcej, w wersji 9.4 ulepszona została możliwość Tieringu mniej „gorących danych” bezpośrednio do chmury wykorzystującej protokół S3 (Amazon, Microsoft, czy też rozwiązanie on-premise Storage Grid Webscale). Fabric Pool, bo tak nazwana jest ta funkcjonalność która pojawiła się w wersji ONTAP 9.2, została wzbogacona o wsparcie dla Microsoft Azure. Dodano także wsparcie dla technologii optymalizujących wykorzystanie przestrzeni (tj. deduplikacja i kompresja). Dzięki powyższym rozwiązaniom przestrzeń all flash w systemie produkcyjnym wykorzystywana jest bardziej efektywnie.

Nowy system, nowe macierze

Wraz z premierą nowej wersji systemu ONTAP, NetApp wprowadził do oferty nowe modele macierzy. W sprzedaży pojawiły się takie urządzenia jak AFF A220 czy AFF A800 typu All Flash czy hybrydowy FAS2700. Premierze tej towarzyszy również bardzo atrakcyjna oferta dla macierzy all-flash od 18 000 Euro.

FAS2700 to następca serii FAS2600. Wyposażony został w bardziej wydajne procesory, dzięki czemu jest o 30% bardziej efektywny od swojego poprzednika. AFF A220 to natomiast niewielka macierz 2U, która pomieści 24 dyski SSD w wewnętrznej obudowie. Podobnie jak FAS2700, w porównaniu do swojego poprzednika oferuje ponad trzydziestoprocentowy wzrost wydajności.

ONTAP 9.4 – nowe możliwości zarządzania danymi z systemami NetApp

AFF A800 to natomiast sprzęt z najwyższej półki wydajnościowej. Jest to także urządzenie niezwykle elastyczne z biznesowego punktu widzenia, bowiem może być rozbudowywane aż do 48 nośników w niewielkim formacie, może być dołączone do systemu klastrowego z innymi urządzeniami z systemem ONTAP, czy nawet z wirtualną wersją ONTAP Select lub też wykorzystać chmurę do bezpośredniego tieringu.

System korzysta z możliwości interfejsu NVMe do dysków Flash z bezpośrednim wykorzystaniem protokołu NVMeOF (NVMe Over Fabric). Dzięki zastosowaniu NVMe możliwe jest pełne wykorzystanie wydajności dysków SSD przez zastąpienie interfejsu SAS szybką szyną PCIe. Transport poprzez interfejs NVMe umożliwia uruchomienie większej ilości wątków przy mniejszych czasach opóźnień, co skutkuje zwiększeniem ilości operacji IO i zmniejszeniem czasu odpowiedzi.

Model AFF A800 osiąga więc przepustowość ponad 1 mln IOPS i 34 GB/s przy zachowaniu opóźnień poniżej 200 µs. Urządzenie wyróżnia także wysoka gęstość - najmniejsza konfiguracja zajmuje 4U i może pomieścić 48 dysków NVMe, co przy dostępnych pojemnościach dysków 15,3TB i możliwościach upakowania danych dzięki systemowi ONTAP może pomieścić nawet 2,5PiB informacji (4,72:1).

Zapraszamy do odwiedzenia oficjalnej strony dystrybutora i zapoznania się z promocyjnymi zestawami macierzy NetApp: https://www.events.arrowecs.pl/express-pack

NetAppArrow