OLED - porozumienie ponad podziałami

Największe japońskie koncerny z branży elektronicznej zamierzają sformować konsorcjum, które zajmie się rozwijaniem technologii OLED. W skład organizacji wejdą m.in. Sony, Toshiba oraz Matsushita (właściciel marki Panasonic).

Szczegółowych informacji na temat tego przedsięwzięcia na razie nie podano - firmy zaangażowane w projekt zapowiadają, że zostaną one ujawnione wkrótce. Aktualnie wiadomo tylko, że celem konsorcjum będzie opracowanie rozwiązań i technologii, które pozwolą na produkowanie i wprowadzenie na rynek urządzeń wyposażonych w duże wyświetlacze OLED (nie podano, o jakie dokładnie rozmiary ekranów chodzi).

Japońskie firmy chcą uporać się z dwoma podstawowymi wadami technologii OLED - tzn. wysokimi kosztami produkcji (które wciąż utrzymują się - mimo, iż w teorii ekrany OLED powinny być tańsze niż np. LCD) oraz problemami z produkowaniem dużych wyświetlaczy. Do tej pory na rynek trafił tylko jeden telewizor OLED - model XEL-1 firmy Sony, wyposażony w ekran o przekątnej 11". Kilka firm pokazało co prawda większe telewizory, ale były to tylko prototypy.

W skład konsorcjum, którego stworzenie zostało zainicjowane przez japoński rząd (znany ze wspierania innowacyjności) oprócz Sony, Toshiby i Matsushity wejdą także koncerny chemiczne Idemitsu Kosan oraz Sumitomo Chemical. Całe przedsięwzięcie zostanie dofinansowane przez japońskie Ministerstwo Ekonomii, Handlu i Przemysłu grantem w wysokości 3,5 mld jenów (czyli ok. 33 mln USD).


TOP 200