OCP promuje centra danych bazujące na otwartej architekturze

Microsoft jest od 2014 roku jednym z członków dużego projektu IT kryjącego się za skrótem OCP (Open Compute Project), w ramach którego powstają narzędzia obsługujące centra danych oparte na otwartym kodzie (czyli na rozwiązaniach open source). Niedawno miała miejsce konferencja OCP, podczas której Microsoft przedstawił swoje zamierzenia dotyczące tego rodzaju narzędzi.

Open Compute Project narodził się wtedy, gdy inżynierowie projektujący centra danych powiedzieli: zamiast kupować standardowe serwery i zdać się na to, co oferuje rynek, można przecież opracować otwartą architekturę i na jej bazie projektować i budować własne serwery.

OCP publikuje regularnie otwarte projekty opisujące budowę wszystkich elementów - a więc zarówno sprzętu, jak i oprogramowania – które wchodzą skład centrów danych obsługujących centra danych. I tak np. w zeszłym roku Microsoft zdecydował się opublikować otwartą wersję swojego firmowego rozwiązania Project Zipline, które pozwala budować chmurowe systemy pamięci masowych wykorzystujące jedną z najnowocześniejszych technologii kompresowania danych.

Zobacz również:

  • Wielka inwestycja Atmana w przetwarzanie danych
  • W tym tygodniu poznamy kod źródłowy chatbota Grok

Ostatnio Microsoft zdecydował się udostępnić również kod źródłowy rozwiązania Project Cerberus, które jest jednym z elementów projektu Zipline i służy do szyfrowania danych przechowywanych w chmurach. Jest to standard mikrokontrolera kryptograficznego obsługującego obecnie chmurę Azure, a konkretnie instalowane w niej maszyny wirtualne Fv2.

Microsoft ujawnił też, pracuje intensywnie nad technologią pozwalającą chłodzić serwery cieczą. Chodzi tu szczególnie o serwery kolejnej generacji, które z racji szczególnych dużych obciążeń – np. takich, jakie są generowane przez aplikacje służące do wydobywania wirtualnych walut – wymagają intensywnego chłodzenia. Microsoft nawiązał już w ramach swoje uczestnictwa w projekcie OCP współpracę z takimi firmami jak Facebook i CoolIT, z którymi chce opracować standard chłodzenia serwerów cieczą noszący nazwę Open Rack v3.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200