O2.pl zamierza uruchomić telefonię internetową

W przeciągu miesiąca właściciel portalu o2.pl i komunikatora Tlen zamierza wystartować z komercyjnymi usługami głosowymi przez internet. Usługi mają być nawet kilka razy tańsze niż u tradycyjnych operatorów telekomunikacyjnych. Telefonia internetowa o2.pl to wynik współpracy z alternatywnym operatorem telekomunikacyjnym. Do tego typu usług przygotowują się również inne portale. Interia planuje uruchomienie usług VoIP w przyszłym roku.

O2.pl zamierza uruchomić telefonię internetową
Jak poinformował nas Jacek Świderski, członek zarządu o2.pl, rozmawiając z nami właśnie przez Tlenofon, ceny rozmów wykonywanych przez komunikator będą kilkakrotnie niższe niż u tradycyjnych operatorów, w tym TP S.A. I tak połączenie lokalne i międzystrefowe będzie kosztowało ok. 10 groszy netto za minutę. Ceny połączeń z numerami komórkowymi będą nie większe niż 80 groszy za minutę (być może 60 groszy). Przez Tlenefon będzie można dzwonić również za granicę i zza granicy. Minutowy koszt takiego połączenia wyniesie ok. 30 groszy.

Użytkownik będzie mógł zakupić publiczny numer telefonu, co pozwoli mu na wykonywanie i odbieranie połączeń do i z sieci stacjonarnych oraz komórkowych. Wykupienie takiego numeru to koszt 5 zł miesięcznie. Dzwonienie przez internet będzie jednak możliwe również bez posiadania takiego numeru.

"Przez Tlenofon będzie można dzwonić bez względu na miejsce, w jakim się użytkownik będzie znajdował" - podkreślił Jacek Świderski, koordynator całego projektu - "Najważniejszy jest dostęp do internetu."

Jak się dowiedzieliśmy, usługa jest już po fazie testów technicznych. W tej chwili trwają prace nad zmianą interfejsu oraz przygotowaniem serwisu WWW.

W ofercie Tlenofonu dostępny będzie również: faks, poczta głosowa oraz prezentacja numeru. "Faks już działa, ale na razie jedynie w strefie warszawskiej" - podkreślił Jacek Świderski.

Jak projekt wejdzie w życie, będzie to z pewnością mocne uderzenie w tradycyjnych operatorów telekomunikacyjnych, których stawki za połączenia będą kilkakrotnie wyższe.

"Chcemy z usługą ruszyć w ciągu najbliższego miesiąca" - powiedział Michał Brański, członek zarządu o2.pl - "Czy to będzie rewolucja na rynku? Zobaczymy"

O planach telefonii internetowej wspominała również Interia.pl. Jacek Pasławski, prezes portalu, zaznacza, że portal chce zaoferować taką usługę, ale dopiero w przyszłym roku. Takie rozwiązania są również w polu zainteresowań Onetu i Wirtualnej Polski.

"Wirtualna Polska zainteresowana jest obszarem szeroko rozumianej telefonii, w tym VoIP, usługami dla użytkowników telefonii komórkowej oraz usługami preselekcji" - poinformowała nas Katarzyna Halicka, rzecznik prasowy WP.pl - "Jesteśmy w trakcie negocjacji z partnerami w powyższych zakresach, niejednokrotnie na etapach bardzo zaawansowanych. Już w najbliższych dniach udostępnimy użytkownikom atrakcyjną usługę opartą na VoIP, która niewątpliwie będzie konkurencyjna wobec zapowiadanego produktu o2. Szczegóły przedstawimy niebawem."

Przedstawiciele Onetu nie chcą podać żadnych szczegółów o ich pracach nad VoIP.

Wiadomo tyle: ani Interia ani Onet nie wyrażają chęci wznowienia negocjacji z Gadu Gadu. Zarówno Jacek Pasławski, szef Interii jak i Łukasz Wejchert, prezes Onetu podkreślali, że cena zakupu tego produktu była za wysoka.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200