O zarobkach, rynku pracy, kompetencjach miękkich w raporcie "Kariera w IT 2013"

Piszemy w nim m.in. o trendach w wynagrodzeniach w branży IT - w tym jego wielkości na prawie 70 stanowiskach w branży IT, rynku pracy ICT w Polsce, wchodzącym na rynek pokoleniu Y czy problemach specjalistów IT w wieku 50+ poszukujących pracy.

Raport ten można bezpłatnie pobrać na stronie internetowej serwisu praca.computerworld.pl.

W raporcie przedstawiamy mapę zarobków na stanowiskach IT w czterech kategoriach: wyższe kierownictwo, sprzedaż i operacje, rozwój aplikacji oraz utrzymanie infrastruktury i aplikacji. Opisujemy także trendy na rynku pracy, doradzamy jak wykształcić w sobie umiejętności miękkie i dlaczego są tak ważne w pracy specjalistów IT. Analiza rynku pracy dla programistów, administratorów, testerów, czy też innych specjalistów IT specjalizujących się w wytwarzaniu oprogramowania, pokazuje, że jest nadal pozostaje on rynkiem kandydata. Jednak mimo utrzymującego się popytu na specjalistów tej branży, coraz częściej okazuje się, że aby dostać pożądaną pracę nie wystarczy wiedza techniczna. Niezbędne stają się również tzw. umiejętności miękkie.

Zobacz również:

W raporcie "Kariera w IT 2013" prezentujemy także "Najlepsze miejsca pracy w IT w Polsce". Jest to wynik pierwszego - przeprowadzonego przez Computerworld i TNS Polska - badania AudIT najlepszych pracodawców IT w Polsce. Tegorocznymi jego zwycięzcami zostały firmy Capgemini, Sii i UPC. W naszym badaniu wykorzystano też unikalną metodę pomiaru satysfakcji pracowników z pracy - indeks TRI*M. Powstaje on w oparciu o odpowiedzi na 5 pytań, z których każde dotyka nieco innego wymiaru satysfakcji związanego m.in. z oceną warunków pracy, wizerunkiem pracodawcy, motywacją do pracy, poleceniem swojego miejsca pracy innym. Średni TRI*M Index dla dostawców usług w Europie wynosi 59. Natomiast średni poziom indeksu TRI*M dla badanych przez nas przedsiębiorstw wynosi aż 70!

W raporcie piszemy też o tym jak radzić sobie z pracownikami z pokolenia Y, jak zdobywać kwalifikacje IT na własny rachunek. Coraz częściej jednak w firmach z branży IT zaczyna pojawiać się problem nie tylko z dostosowaniem się do wymogów nowego, wchodzącego na rynek pracy pokolenia, ale i ze specjalistami w wieku 50+. Zdaniem przedstawicieli Hays Poland, inwestując w kapitał ludzki szkolimy zarówno młodszych specjalistów, jak również doświadczonych fachowców, którzy mając możliwość stałej aktualizacji wiedzy, mogą stanowić kluczową siłę w organizacji. "Łączą oni bowiem branżową ekspertyzę z długoletnim doświadczeniem, posiadają wypracowane metody działania i w sposób optymalny radzą sobie z rozwiązywaniem problemów. Praca do wykonania jest znacząca, ale może przynieść jedynie korzyści" - dodają.

W "Kariera w IT 2013" prezentujemy też duńską Fundację Specialisterne, która chce pomóc znaleźć pracę dorosłym ludziom z autyzmem m.in. w branży IT i firmę CD Projekt RED, która do swoich projektów - m.in. gier Wiedźmin i CyberPunk 2077 - zatrudnia specjalistów IT z zagranicy.

Jeszcze raz zachęcamy do pobrania raportu Kariera w IT 2013".


TOP 200