O pamięciach masowych we Frankfurcie

Tegoroczna konferencja Storage Networking World (Frankfurt, 29-31 października), tradycyjnie organizowana przez niezależną instytucję Storage Networking Industry Association, była poświęcona głównie tematom ekologii - podobnie jak spotkanie w Londynie (Storage Expo), które miało miejsce w połowie października. Tu jednak dyskusja była nieco głębsza - w Londynie swoją ofertę pokazywali głównie wystawcy (których produkty, mimo zielonego koloru, nie zawsze można było obiektywnie nazwać ekologicznymi). We Frankfurcie głos zabrała SNIA jako organizacja tworząca i opiniująca standardy.

Mimo tego, że temu ekologicznemu fenomenowi uległa większość producentów systemów IT dla centrów danych (często zbyt popuszczając wodze fantazji), są w branży osoby, które wciąż zachowują zdrowy rozsądek. Ich stanowisko jest czytelne. Powinny powstać pewne normy i metody obliczeń, umożliwiające porównanie ilości zużytej energii elektrycznej i mocy koniecznej do chłodzenia poszczególnych rozwiązań, przy określonym scenariuszu wykorzystania danego systemu. Powinien powstać wskaźnik poziomu "ekologiczności" dla każdego z rozwiązań, podawany wraz pozostałymi parametrami sprzętu. Dopiero wtedy będzie można sprawiedliwie porównać, który producent jest bardziej "zielony" od innych.

Ale jest też kilka czynników obiektywnych, przemawiających na korzyść pamięci masowych w kwestii ekologii. Podczas SNW wiele mówiło się o taśmach, które przez wielu już dawno skazane na wymarcie, wkrótce być może właśnie dzięki ekologii przeżyją swoją kolejną młodość. Tu okoliczności przemawiające "za" są oczywiste - dane spoczywające na taśmie leżącej na półce nie pobierają prądu, a jak wskazują przeprowadzone przez producentów nośników badania, są tam w stanie leżeć nawet przez 30 lat.

Miesiąc temu wspominaliśmy też o nowym podejściu firmy Hitachi Data Systems. Pod koniec września do jej oferty trafiło oprogramowanie, które można zintegrować z macierzami klasy średniej z rodziny AMS i WMS. Usługa Power Savings pozwala klientom wyłączać zasilanie woluminów (dysków), które nie są używane przez aplikację biznesową. Woluminy można szybko włączyć ponownie, kiedy potrzebuje ich aplikacja. Koncepcja ta ma sprawdzić się przede wszystkim w systemach pracujących w drugiej i trzeciej warstwie, m.in. w wirtualnych bibliotekach taśmowych, gdzie dostęp do danych następuje rzadko, a nie zostały one jeszcze przeniesione na taśmy.

Dwiema kolejnymi technologiami, które są wskazywane przez SNIA jako główne motory napędowe do budowy ekologicznych systemów IT, są wirtualizacja i deduplikacja. Obie umożliwiają zmniejszenie liczby aktywnie działających urządzeń - wirtualizacja poprzez pełniejsze wykorzystanie zasobów dyskowych, a deduplikacja - eliminację powtarzających się plików lub bloków danych.

Nowe produkty na SNW

Większość premier produktowych odbyła się na odbywających się dwa tygodnie wcześniej w Londynie targach Storage Expo (pisaliśmy o tym w tekście "Storage Expo - nowości produktowe"). Niemniej niektórzy producenci zaprezentowali nowe ciekawe rozwiązania.

Fujitsu Siemens Computers zapowiedział wprowadzenie rozwiązania do deduplikacji Avamar firmy EMC do dwóch swoich serwerów - Primergy TX300 (wersja wieżowa) i RX300 (wersja do montażu w szafie przemysłowej). Rozwiązanie to jest dedykowane głównie dla zastosowań w sieciach rozległych i środowiskach wirtualizacyjnych (np. VMware).

HP wprowadził do oferty urządzenie HP StorageWorks Secure Key Manager umożliwiające zarządzanie kluczami szyfrującymi dane na taśmach LTO-4 (automatyczne scentralizowane generowanie, przechowywanie i likwidację). Klucze są generowane przy wykorzystaniu standardu AES-256. Secure Key Manager współpracuje z bibliotekami taśmowymi HP StorageWorks Enterprise Storage Library (ESL) oraz HP StorageWorks Enterprise Modular Library (EML). Podobne urządzenie, współpracujące ze swoimi bibliotekami Scalar 50, zaprezentował Quantum.

Infortrend pokazał pierwszą zewnętrzną macierz dyskową RAID wykorzystującą 2,5-calowe napędy SSF (w sprzedaży będzie pod koniec 2007 r.). Urządzenie jest dostępne w dwóch wersjach - EonStor B12S-R/G1030 SAS-to-SAS oraz B12F-R/G1430 Fibre Channel-to-SAS i umożliwia instalację do 12 napędów. Dzięki wykorzystaniu mniejszych napędów cały system jest o 70% mniejszy niż miałoby to miejsce przy dużych dyskach, całość jest też o 100% bardziej wydajna. Macierz pobiera też o 40-50% mniej mocy i potrzebuje mniejszych nakładów na chłodzenie. Do obu modeli macierzy można dołączyć półki dyskowe B12S-J1000 JBOD wykorzystujące dyski SAS lub zaprezentowane ostatnio przez Infortrend półki S12S-J1000 lub S16S-J1000 JBOD na 12 lub 16 standardowych 3,5-calowych dysków Serial ATA.

Overland Storage zaprezentował nową wirtualną bibliotekę taśmową - REO 9500D All-in-One. Jej cechą unikalną jest to, że została wyposażona w funkcjonalność deduplikacji (oprogramowanie ProtecTIER dostarczone przez firmę Diligent). Biblioteka umożliwia zarządzanie maksymalnie 187 TB pamięci dyskowej, ma dwa porty FC 4 Gb/s i można w niej skonfigurować do 12 wirtualnych bibliotek, 64 wirtualnych napędów i 3000 wirtualnych taśm. Cena detaliczna biblioteki REO 9500D to 65,4 tys. USD.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200