O internecie na wsi w czasie Dni Otwartych Europejskiego Tygodnia Regionów i Miast

Od 10 do 13 października w Brukseli trwa Europejski Tydzień Regionów i Miast, którego ważnym tematem jest Europejska Agenda Cyfrowa i kwestia budowy szerokopasmowego internetu na terenach wiejskich. Nadia Babaali z FTTH Council Europe opowiada o przykładach dobrych praktyk z różnych krajów europejskich.

W trwających podczas Europejskiego Tygodnia Regionów i Miast dyskusjach poruszona była kwestia planów Komisji Europejskiej zakładających przeznaczenie w nowym budżecie Unii na lata 2014-2020 ponad 9 miliardów euro na rozwój sieci szerokopasmowych. Poruszony też został problem inwestycji w szerokopasmowy internet na terenach wiejskich. "W Europie, Wielka Brytania, Włochy, Francja i Portugalia należą do krajów, które wspomagają i finansują budowę bardzo szybkiej infrastruktury szerokopasmowej na swoim terytorium. Gminy i firmy energetyczne w Szwecji, Danii, Norwegii, w Niemczech oraz innych krajach rozpoczęły już własne inicjatywy, mające na celu zapewnienie dostępu do sieci światłowodowych użytkownikom końcowym i firmom na wsi" - mówi Nadia Babaali z FTTH Council Europe. I dodaje, że chociaż szybka sieć szerokopasmowa przynosi korzyści wszystkim grupom społecznym, jej zalety są największe w przypadku terenów wiejskich.

Potwierdzają to badania przeprowadzone przez FTTH Council Europe. Pomimo to operatorzy ciągle konkurują ze sobą i budują równolegle sieci szerokopasmowe w gęsto zaludnionych miastach, które dysponują już dostępem do szerokiego pasma i sieci usług kulturalnych. Tymczasem mieszkańcy miasteczek i miejscowości na terenach wiejskich często stają przed wyborem pomiędzy niskiej jakości siecią miedzianą a siecią mobilną. "Dlatego każdy dostawca usług FTTH dla obszarów wiejskich może liczyć na dużą szybkość przyswajania per capita oraz błyskawiczną sprzedaż usług, takich jak telewizja, filmy HD czy usługi medyczne i lokalne - zwłaszcza jeśli jest to firma przygotowana na przyjęcie alternatywnych modeli biznesowych" - mówi Nadia Babaali. I podaje przykłady. W Norwegii, regionalny dostawca energii, firma Lyse, założyła w 2002 roku Altibox, firmę-córkę zajmującą się podłączaniem światłowodów do domów, włączając w to grupy 300 lub 400 gospodarstw na obszarach wiejskich. Altibox, który oferuje niskie koszty podłączenia, pozwalając klientom na kopanie własnych kanałów dla kabli, kontroluje dziś 13.4% norweskiego rynku szerokopasmowego przy stopie penetracji szacowanej na 70%.

Z kolei położone w północnej Szwecji miasteczko Hudiksvall stanowi ilustrację wymiernych korzyści gospodarczych i społecznych, jakie płyną z instalacji sieci FTTH na obszarach wiejskich. W obliczu kurczącej się populacji, gmina zdecydowała się w 2004 roku na doprowadzenie sieci FTTH, aby przyciągnąć pracodawców i zapewnić dostęp do usług. W rezultacie nastąpił wzrost liczby nowych firm wynoszący od 6 do 14 procent w skali roku, a także otwarcie nowego centrum badawczego prze z szwedzki instytut badań ACREO. We Francji, miasteczko Pau zakończyło konstrukcję sieci FTTH w 2005 roku, co wspomogło proces tworzenia ponad 800 nowych miejsc pracy oraz przyciągnęło Ecole Internationale des Sciences du Traitement de l’Information (EISTI), która wybudowała w miasteczku swój kampus. "W obu przypadkach władze lokalne podjęły inicjatywy wspomagające powstawanie sieci FTTH. Osoby zasiadające we władzach zdają sobie sprawę z tego, że nie mogą pozostawić kwestii budowy sieci FTTH na wsi w niewidzialnych rękach mechanizmów rynkowych, które sprzyjają inwestycjom w bardzo szybkie sieci szerokopasmowe w wielkich miastach" - mówi Nadia Babaali z FTTH Council Europe.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200