O ewolucji myszy komputerowych

Czy opracowana przez Microsoft mysz IntelliMouse zdobędzie popularność?

Czy opracowana przez Microsoft mysz IntelliMouse zdobędzie popularność?

W skład nowego zintegrowanego pakietu wspomagającego prace biurowe Microsoft Office 97, oprócz podręcznika użytkownika i dysku instalacyjnego, wchodzi również nowy rodzaj urządzenia wskazującego - mysz IntelliMouse. Urządzenie to na pozór wygląda jak mysz tradycyjna - różni się jedynie niewielką, gumową rolką umieszczoną między standardowymi przyciskami. Właśnie ona decyduje o wyższym etapie rozwoju nowego gatunku myszy i znakomicie pomaga płynnie przewijać zawartość dokumentów.

Trzymając mysz w ręku i tradycyjnie manipulując obu klawiszami - lewym i prawym - można, jednocześnie używając rolki, realizować wiele nowych funkcji (przesuwanie, zbliżenia i poruszanie się po dokumencie), dostępnych w każdej aplikacji Office 97. Niepotrzebne są w tej sytuacji paski przesuwu (suwaki), przyciski bądź specjalne opcje w menu.

Toczenie rolki pozwala przesuwać zawartość otwartego dokumentu, co zastępuje paski przesuwu. Wciśnięcie rolki i szybkie przesuwanie myszy pozwala przemieść zawartość dokumentu, zarówno w pionie, jak i poziomie. Jednokrotne naciśnięcie rolki włącza opcję "AutoScroll" - dokument przesuwa się samoczynnie. Natomiast wciśnięcie klawisza CTRL podczas toczenia rolki pozwala na zbliżenie - powiększenie dokumentu Office. Wciśnięcie klawisza SHIFT podczas toczenia rolki powoduje zminimalizowanie lub rozwinięcie dokumentu Word, a dla Explorer Internet - przejście do następnego odnośnika lub powrót do poprzedniego miejsca. Przy korzystaniu z programu Windows Explorator powoduje to rozwinięcie lub zminimalizowanie drzewa katalogów.

Nowe funkcje myszy usprawniają pracę użytkownika Office 97 lub innych aplikacji przystosowanych do korzystania z tego urządzenia. Już obecnie niektóre z nowszych programów Intergraph, Micrograph, Visio, 3D/Eye czy Equis International obsługują funkcje IntelliMouse.

O popularyzacji IntelliMouse zdecydują programiści, którzy mogą dodawać funkcje obsługi IntelliMouse do konstruowanych przez siebie aplikacji. Myszy tej można używać z systemami operacyjnymi MS Windows 95 i Windows NT Workstation 4.0.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200