Nyska sieć Triple Play

W Nysie uruchomiono miejską sieć szerokopasmową, wykorzystującą technologie Ethernet i FTTB (Fiber-To-The-Building). Mieszkańcom tego niewielkiego miasta udostępniono jednocześnie pełen zakres usług "triple play", obejmujących podłączenie do Internetu, telefonię VoIP oraz telewizję interaktywną (IPTV).

Nyska sieć metropolitalna powstała wskutek zintegrowanych działań władz miasta, Cisco Systems (jako dostawcy urządzeń sieciowych) i spółki DCG Dominas Consulting Group, odpowiedzialnej za prawidłową realizację projektu.

Budowę sieci rozpoczęto w listopadzie 2005 roku (DCG utworzyła w tym celu spółkę Nyska Sieć Informatyczna - NSI - będącą bezpośrednim wykonawcą). Sieć metropolitalna oparta jest na technologii FTTB (Fiber-To-The-Building) oraz tradycyjnym Ethernecie. We współpracy z Nyską Energetyką Cieplną (użyczyła swoich kanałów ciepłowniczych) położono 60 km, dysponujących szerokim pasmem, światłowodów jednomodowych.

Do mieszkań ruch sieciowy doprowadzany jest za pomocą tradycyjnej skrętki UTP (kategorii 5), użytkownicy mają dostęp do wewnętrznej sieci o przepustowości 100 Mb/s - co ciekawe, operator nie wprowadził statycznych ograniczeń na styku sieci LAN i Internetu, udostępniając użytkownikom (przynajmniej teoretycznie) całe pasmo. Jak twierdzi Sebastian Ząbczyk, prezes zarządu NSI, średni ruch generowany przez dotychczasowych klientów wynosi ok. 600-800 kb/s, z wartościami szczytowymi, sięgającymi 6 Mb/s.

Nyska sieć, oprócz szerokopasmowego dostępu do Internetu oferuje usługi głosowe (telefonia VoIP) oraz telewizję interaktywną (IPTV). Użytkownicy telefonii internetowej NSI, wraz z umową, otrzymują bramkę VoIP (wyposażoną przeważnie w porty RJ-11 i RJ-45), co wyklucza konieczność inwestycji w nowe aparaty telefoniczne. W przypadku korzystania z IPTV, klientom wypożyczana jest przystawka "set-top-box" austriackiej firmy Ocilion (spełnia funkcje analogiczne do cyfrowego dekodera).

Jedną z ciekawszych właściwości usług telewizyjnych w nyskiej sieci jest tzw. time shifting, pozwalający "płynnie kształtować czas", który użytkownik chce poświęcić na oglądanie telewizji (podstawowa oferta zawiera 12 godzinne archiwum nadanych już audycji, w przyszłości ma ono zostać rozszerzone do 24 godzin).

Sieciowa inwestycja pochłonęła do tej pory 7 mln zł. W tym roku przedstawiciele DCG Dominas Consulting Group spodziewają się przychodów na poziomie 4 mln zł, jednak już za rok mają one wzrosnąć do 11 mln zł. Do końca br. nyskie usługi "triple play" mają być dostępne w 12 tys. mieszkań. Do poszerzenia kręgu odbiorców usługi operator zamierza wykorzystać też łącza radiowe.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200