Nvidia zapowiedziała swój pierwszy układ CPU dla komputerów HPC

Firma informuje, że za dwa lata w jej ofercie pojawią procesory dużej mocy, zaprojektowane z myślą o wysokowydajnych komputerach klasy HPC (High Performance Computing). Będą to układy Grace bazujące na architekturze Arm noszącej nazwę Neoverse.

Nvidia

Firma zapowiada, że układy Grace będą przetwarzać dane nawet 10 razy szybciej od procesorów instalowanych obecnie w komputerach HPC. Brzmi optymistycznie, ale należy pamiętać, że Nvidia porównuje ze sobą dostępne obecnie procesory tej klasy z układem Grace, który pojawi się na rynku najwcześniej w 2023 roku. A do tego czasu znani producenci takich układów nie będą przecież zasypiać gruszek w popiele i wprowadzą na pewno do oferty kolejne modele procesorów.

Nvidia zwraca jednak uwagę na fakt, że procesory Grace nie będą konkurować bezpośrednio z intelowskimi procesorami Xeon czy produkowanymi przez AMD procesorami EPYC, ponieważ będą na swój sposób niszowymi rozwiązaniami. Są bowiem projektowane z myślą o tym, że będą im towarzyszyć wydajne procesory graficzne produkowane przez firmę Nvidia. A takiemu tandemowi będzie bardzo trudno stawić czoła każdemu, nawet najbardziej wydajnemu procesorowi produkowanemu przez Intel czy AMD.

Zobacz również:

  • Elon Musk chwali się wynikami Neuralinka. Ale jednego nie mówi
  • Windows 12 i nadchodząca wojna układów AI
  • Superkomputer do obliczeń AI od Nvidia

Decyzja firmy Nvidia o wypuszczeniu na rynek wydajnych procesorów klasy HP, ma zapewne związek z faktem, że firma prowadzi proces przejmowania Arm Holdings. Transakcja ta powinna zostać sfinalizowana jeszcze w tym roku. Na rynku procesorów instalowanych w serwerach pojawi się niedługo kolejny poważny gracz.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200