Nvidia przejmuje firmę Mellanox

W ostatnich miesiącach spekulowano, że do kupienia izraelskiej firmy Mellanox przymierza się Intel, wymieniając też takiego giganta przemysłu IT, jak Microsoft. Wczoraj okazało się, że Intel ani Microsoft nie dogadały się chyba z Mellanox’em, a ich miejsce zajęła firma Nvidia (amerykański producent układów scalonych specjalizujący się w produkcji procesorów graficznych).

Nvidia ogłosiła bowiem w poniedziałek, że zamierza kupić firmę Mellanox za 6,8 mld USD. Zgodnie z umową Nvidia ma zapłacić za każda akcję firmy Mellanox 125 USD, czyli o prawie 15 USD więcej niż jej ostatnie giełdowe notowanie. Jeśli transakcja dojdzie do skutku – a wszystko na to wskazuje, że tak będzie – to w zgodnej opinii analityków Nvidia znacznie umocni swoją pozycję na ryku rozwiązań stosowanych w silnych serwerach instalowanych w centrach danych. Jak wiadomo, Mellanox specjalizuje się w produkcji szybkich połączeń, przez które układy zainstalowane w komputerach wymieniają ze sobą dane.

Giełda zareagowała bardzo dobrze na tę zapowiedź o czym może świadczyć fakt, że akcje Nvidii wzrosły natychmiast o 4%, a firmy Mellanox o 8%. Analitycy zwracają też uwagę na fakt, że będzie to największa transakcja w historii firmy Nvidii.

Zobacz również:

  • Musk obraził się na Kalifornię. Chce przenieść swoje firmy do innego stanu
  • Google rozważa przejęcie startupu Wiz. Mowa o 23 miliardach dolarów

Warto w tym momencie przypomnieć, że firma Mellanox została założona w 1999 roku przez jednego z byłych dyrektorów Intela. Już po kilku latach Mellanox stał się czołowym dostawcom połączeń komputerowych bazujących na technologii InfiniBand. Połączenia takie są obecnie używane razem z połączeniami Ethernet w większości najszybszych na świecie superkomputerów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200