Nvidia podała już cenę za procesory Blackwell. Twierdzi, że "jest rozsądna"

Układy GPU Blackwell dla obliczeń AI i zastosowań HPC będą wycenione podobnie do H100.

Chipy Nvidii do obliczeń AI nie będą tanie / Fot. Nvidia

Chipy Nvidii do obliczeń AI nie będą tanie / Fot. Nvidia

W wywiadzie z Jimem Cramerem z CNBC, dyrektor generalny Nvidii, Jensen Huang, podzielił się szczegółami na temat nadchodzącego chipa Blackwell. To najnowszy układ do obliczen AI, którego stworzenie kosztowało firmę — jak twierdzi Huang — 10 miliardów dolarów, jakie trafiły na badania i rozwój.

Nowy GPU, który jest zbudowany na niestandardowym procesie TSMC 4NP i zawiera łącznie 208 miliardów tranzystorów (104 miliardy na kość), z 192 GB pamięci HMB3e (i 8 TB/s przepustowości), wymagał stworzenia nowej technologii, ponieważ to, co firma próbowała osiągnąć, "przekraczało granice fizyki".

Zobacz również:

  • "Dostajemy 200 stopionych kart RTX 4090 miesięcznie". Serwis ostrzega
  • Nvidia pokazała najpotężniejszy na świecie chip AI
  • Oficjalna premiera modelu Llama 3

Podczas rozmowy Huang ujawnił również, że chip Blackwell o wielkości pięści będzie sprzedawany za "pomiędzy 30 a 40 tys. dolarów". To cena podobna do tej, jaką trzeba zapłacić za chip H100. Dodajmy, że mówimy tutaj o cenie sugerowanej, bo układy H100 kosztowały nawet 40 tys. dol. u niektórych dostawców, a na eBayu potrafiły osiągać jeszcze wyższe ceny.

Duża marża Nvidii

Według szacunków firmy świadczącej usługi inwestycyjne Raymond James, Nvidia B200 będzie droższy w produkcji — mowa o ok. 6000 dol. za chip. Z kolei szacowane koszty produkcji H100 wynoszą 3320 dol.

Ostateczna cena sprzedaży GPU będzie różnić się w zależności od tego, czy układ będzie kupowany bezpośrednio od Nvidii, czy przez sprzedawcę strony trzeciej.

Nvidia już zaprezentowała trzy warianty swojego akceleratora AI Blackwell z różnymi konfiguracjami pamięci — B100, B200 i GB200, który łączy dwa GPU Tensor Core Nvidia B200 i CPU Grace. Strategia Nvidii jest jednak skierowana na "sprzedaż milionowych superkomputerów AI".

Jeśli weźmiemy pod uwagę ceny H100, można powiedzieć, że Blackwell faktycznie jest wyceniony "rozsądnie". Dla wielu firm stawka 30-40 tys. dol. za chip to jednak zdecydowanie coś, na co nie można sobie pozwolić. W rezultacie rozwój AI będzie najczęściej napędzany przez gigantów — największe korporacje, które stać na inwestycje tego rodzaju.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200