Nvidia odtworzyła całą planetę. Teraz wykorzysta jej cyfrowego bliźniaka do dokładnego prognozowania pogody

Nowe API Nvidia Earth-2 powinno prowadzić do lepszych prognoz pogody. Jak nietrudno się domyślić, nowe rozwiązanie wykorzysta m.in. sztuczną inteligencję.

Nvidia zapewni prognozę pogody / Fot. Nvidia

Nvidia zapewni prognozę pogody / Fot. Nvidia

Szybsze i bardziej dokładne prognozy pogody mają stać się realną możliwością na całym świecie — i to dzięki firmie, która zajmuje się chipami. Nvidia ogłosiła nową platformę chmurową cyfrowego bliźniaka, która ma pomóc meteorologom i ekspertom od pogody tworzyć bogatsze i bardziej szczegółowe symulacje.

Nowe API Earth-2, zaprezentowane na konferencji Nvidia GTC 2024, mogą być wykorzystane do pomocy w adresowaniu 140 miliardów dolarów strat na całym świecie, spowodowanych ekstremalnymi warunkami pogodowymi. Świat walczy ze zmianami klimatycznymi i Nvidia uznała, że chce pomóc w rozwiązaniu niektórych problemów. Prace nad zrozumieniem zmian na naszej planecie mogą teraz rozpocząć się na "niespotykaną skalę".

Zobacz również:

  • Płace CEO biją rekordy. Szef Apple'a nawet nie w Top 5
  • AWS planuje dużą ekspansję w Europie. Zainwestuje 7,8 mld euro w data center
  • Snowflake Data Cloud Summit już w przyszłym tygodniu

Dobre prognozy dla Nvidii

"Katastrofy klimatyczne są teraz normą — historyczne susze, huragany i pokoleniowe powodzie pojawiają się w wiadomościach z alarmującą częstotliwością" — powiedział Jensen Huang, współzałożyciel i dyrektor generalny Nvidii. "API chmurowe Earth-2 starają się pomóc nam lepiej przygotować — i inspirować nas do działania w celu złagodzenia — ekstremalnych warunków pogodowych" — dodał.

Nvidia mówi, że nowe modele mają być wykorzystywane przez rządy i organizacje na całym świecie, w tym przez Centralną Administrację Pogodową Tajwanu, która ma na celu lepsze wykrywanie lądowania tajfunów, z wcześniejszymi prognozami takich zdarzeń, oznaczającymi, że obywatele mogą być ewakuowani szybciej.

Działające w chmurze API Earth-2 będzie korzystać z platformy Nvidia DGX Cloud, otwierając ją dla wszelkiego rodzaju użytkowników do tworzenia symulacji wysokiej rozdzielczości.

Wykorzystuje przy tym nowy model generatywnej AI Nvidii o nazwie CorrDiff. Jest on w stanie generować obrazy o 12,5 razy wyższej rozdzielczości niż obecne modele numeryczne, 1000 x szybciej i 3000 x bardziej efektywnie energetycznie. Co więcej, będzie też korygować niedokładności z poprzednich modeli, łącząc wiele źródeł informacji, aby tworzyć znacznie dokładniejsze i skupione prognozy.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200