Nvidia: obliczenia kwantowe będą łatwiej dostępne

Nvidia chce połączyć klasyczne obliczenia z tymi kwantowymi. Tego typu hybryda będzie dostępna w rozwiązaniu Nvidia QODA.

Nvidia stawia na kwanty (zdjęcie podglądowe) / Fot. Michael Dziedzic, Unsplash.com

Nvidia stawia na kwanty (zdjęcie podglądowe) / Fot. Michael Dziedzic, Unsplash.com

Nvidia Quantum Optimized Device (QODA) to nowa platforma Nvidii, która ma zwiększyć dostępność obliczeń kwantowych poprzez stworzenie hybrydowego modelu programowania kwantowo-klasycznego. Jest to zarazem rozwiązanie adresowane do badań kwantowych i rozwoju w zakresie sztucznej inteligencji, obliczeń o wysokiej wydajności (HPC - high-performance computing), opieki zdrowotnej, finansów i innych dziedzin.

Sprawdź: Filetracker

Zobacz również:

  • Microsoft zaprezentuje najnowsze osiągnięcia AI na konferencji Nvidia GTC
  • 2024 – czego spodziewać się od technologii?
  • NASK przetestuje nową polską technologię kwantową

Użytkownicy pracujący nad projektami AI i HPC będą mogli wykorzystać platformę Nvidia QODA, aby dodać obliczenia kwantowe do istniejących aplikacji. Skorzystają zarówno z obecnych procesorów kwantowych, jak i symulowanych przyszłych maszyn kwantowych z wykorzystaniem systemów Nvidia DGX i aktualnie dostępnych procesorów graficznych Nvidia, które znajdziemy w centrach superkomputerowych i chmurach publicznych.

Nvidia zapewnia dostęp do cuQuantum SDK, które umożliwi programistom symulowanie obwodów kwantowych na procesorach graficznych, w tym integrację z platformami obliczeń kwantowych Cirq, Qiskit i Pennylane.

Jeśli chodzi o konkretne funkcje, QODA zapewni - choć to jeszcze niepotwierdzone - model programowania do rozwoju obliczeń kwantowych oraz obsługę głównych języków programowania, takich jak Python czy C++.

W ramach QODA mamy również zyskać dostęp do kompilatora, który obsłuży kwantowe i klasyczne instrukcje komputerowe zawarte w tym samym kodzie źródłowym. Tim Costa, dyrektor ds. rozwiązań HTC i obliczeń kwantowych w Nvidii, przekonuje, że to bardzo obiecująca platforma. "Czeka nas przełom naukowy, który może nastąpić w niedalekiej perspektywie dzięki rozwiązaniom hybrydowym, łączącym obliczenia kwantowe i obliczenia klasyczne" - mówi, dodając że QODA zrewolucjonizuje obliczenia kwantowe. "Zapewni developerom potężny i wydajny model programowania" - uważa Costa.

Zobacz: Windows 11

Firmy takie jak IBM czy AMD również rozwijają odpowiednie rozwiązania kwantowe, wierząc że mogą one przyczynić się do badań nad zmianami klimatycznymi, medycyną i sztuczną inteligencją.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200