Nvidia i Microsoft zbudują chmurowy superkomputer

Obie firmy poinformowały wczoraj, że przystępują wspólnie do prac mających na celu zbudowanie superkomputera zdolnego obsługiwać aplikacje wykorzystujące sztuczną inteligencję. System będzie miał do dyspozycji wiele tysięcy układów CPU oraz GPU i będzie funkcjonować w chmurze Azure.

Grafika: Microsoft

Dzięki umowie Azure stanie się pierwszą publiczną chmurą, która będzie zawierać pełny zestaw rozwiązań firmy Nvidia wspierających sztuczną inteligencję, a więc jej procesory graficzne, sieć, jak i specjalistyczne oprogramowanie. Firmy będą wtedy mogły korzystać z tego systemu i wdrażać aplikacje SI (sztuczna inteligencja) oraz testować je, skalować i wykorzystywać do celów biznesowych.

Dostępne obecnie instancje obliczeniowe Azure są już wyposażone w procesory graficzne Nvidia A100 oraz sparowane z nimi połączenia sieciowe Nvidia Quantum 200 Gb/s InfiniBand. Jednak przyszłe instancje będą zintegrowane z jeszcze bardzie wydajnymi elementami, takimi jak procesory graficzne Nvidia H100 i sieci Nvidia Quantum 400 Gb/s InfiniBand.

Zobacz również:

Warto przypomnieć, że certyfikowany pakiet oprogramowania Nvidia AI Enterprise obsługuje już funkcjonujące w chmurze Azure instancje, które bazują na procesorach graficznych A100. W budowanym przez firmy superkomputerze pakiet ten będzie również funkcjonować. Klienci korporacyjni Azure uzyskają w ten sposób dostęp do pełnej gamy rozwiązań SI i do kompletu zestawów programistycznych firmy Nvidia, zoptymalizowanych pod kątem tej chmurowej platformy Azure.

Microsoft i Nvidia będą również współpracować w celu optymalizacji oprogramowania wspierającego technologię głębokiego uczenia, która nosi nazwę Microsoft DeepSpeed. Umowa daje również Nvidii szansę na wykorzystanie maszyn wirtualnych platformy Azure do prowadzenia badań nad generatywną sztuczną inteligencją, czyli taką, która może sama tworzyć różnego rodzaju treści - generować tekst, obrazy, filmy, kod, a nawet wchodzić w konwersację z klientami.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200