Nvidia do Intela - "gracie nie fair"

Nvidia wstrzymuje rozwój chipsetów dla płyt głównych, współpracujących z procesorami firmy Intel z uwagi na "nieuczciwe strategie biznesowe" tej ostatniej. Koncerny wzajemnie oskarżają się o naruszenie porozumienia licencyjnego z 2004 r.

W lutym br. Intel skierował do sądu pozew, w którym domagał się uznania praktyk Nvidii za niezgodne z prawem. Chodziło o chipsety nForce kompatybilne z architekturą Nehalem, czyli z procesorami Core i7 ze zintegrowanym kontrolerem pamięci.

Architektura Nehalem stanowiła znaczącą zmianę w podejściu do budowy, funkcjonowania i współpracy komputerowych podzespołów. Pozbywając się szyny FSB Intel umieścił kontroler pamięci w procesorze - rozwiązanie to umożliwia znacznie szybszą komunikację pomiędzy procesorem, a pamięcią operacyjną. Zdaniem Intela Nvidia nie miała odpowiedniej licencji na wytwarzanie chipsetów dla nowych układów.

Zobacz również:

  • Nvidia: GPU są lepsze do lokalnych zadań AI niż NPU

W odpowiedzi na pozew przedstawiciele Nvidii dowodzili, że obowiązująca od 2004 r. umowa uprawnia firmę do konstruowania chipsetów współpracujących z procesorami Intela wykorzystującymi podobne rozwiązania. W treści licencji istniał bowiem zapis o użyciu magistrali lub połączeń typu point-to-point, które pozwalają na komunikację CPU z innymi komponentami komputera. Wg Intela porozumienie nie obejmowało przyszłych rozwiązań, takich jak DMI (Direct Media Interface).

Ponieważ końca konfliktu nie było widać - na załagodzenie sporu nie miała nawet wpływu umowa zawarta w międzyczasie między firmami, a dotycząca licencjonowania technologii SLI - Nvidia zdecydowała się na krok radykalny. "Z powodu niestosownych roszczeń prawnych Intela nie uzyskaliśmy licencji do wykorzystywania nowej szyny danych DMI. Takie nieczyste zagrania biznesowe skutecznie blokują wprowadzenie na rynek chipsetów dla procesorów kolejnych generacji" - czytamy w oświadczeniu Nvidii, jakie wystosował PR Manager firmy, Igor Stanek.

Do czasu rozwiązania wszystkich kwestii spornych na drodze sądowej (co ma nastąpić w przyszłym roku) firma zamraża nakłady finansowe w rozwój chipsetów dla procesorów Intel DMI.

"Niezależnie od działań Intela, mamy innowacyjne produkty i cieszymy się z możliwości ich wprowadzenia na rynek w najbliższych miesiącach. Jesteśmy pewni, że te produkty przyniosą zachwycające i przełomowe rozwiązania, które zaskoczą branżę, podobnie jak było to z GeForce 9400M i ION w mijającym roku. Oczekujemy, że nasz udział w rynku chipsetów płyt głównych zarówno dla Intela jak i AMD, będzie w dalszym ciągu duży" - podkreśla I. Stanek i dodaje: "Będziemy kontynuować wprowadzenie innowacji w zintegrowanych rozwiązaniach dla architektury FSB Intela. Mocno wierzymy, że ten rynek ma przed sobą długie i zdrowe życie".

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200