Nvidia Tegra zagości w serwerach?

Amerykańska firma Nvidia pracuje nad swoim pierwszym procesorem dla komputerów PC oraz serwerów - układ o roboczej nazwie Project Denver ma być oparty na architekturze ARM. Nowy CPU ma trafić również do urządzeń mobilnych (Nvidia zamierza wykorzystywać go na platformie Tegra).

"Zamierzamy dostosować ten układ m.in. do specyfiki zastosowań serwerowych - prawdopodobnie pojawi się on również w produktach z rodziny Tesla" - zapowiada Steve Scott z Nvidii.

Obecnie obecność Nvidii na rynku serwerowym związana jest z procesorami graficznymi Tesla, które są wykorzystywane m.in. w czołowych superkomputerach do wykonywania złożonych obliczeń naukowych i matematycznych. Amerykańskie Oak Ridge National Laboratory buduje np. superkomputer o roboczej nazwie Titan, w którym wykorzystane zostaną układy Nvidii oraz 16-rdzeniowe procesory AMD Opteron (wedle projektu, komputer ma charakteryzować się szczytową wydajnością na poziomie 20 petaflopsów).

Zobacz również:

  • "Dostajemy 200 stopionych kart RTX 4090 miesięcznie". Serwis ostrzega
  • Sztuczna inteligencja od Apple wymagać może nowych procesorów

Scott nie poinformował, jak dokładnie Nvidia zamierza dostosować swoje produkty z linii Tegra do specyfiki zastosowań serwerowych - ale firma już wcześniej zadeklarowała, że zamierza stworzyć procesory oparte na architekturze ARM, które wyposażone zostaną w funkcję przetwarzania równoległego. Takie rozwiązanie mogłoby znacząco zwiększyć wydajność serwerów.

Obecnie w większości serwerów wykorzystywane są układy Intel Xeon oraz AMD Opteron - ale coraz więcej producentów interesuje się możliwością wykorzystania w nich energooszczędnych procesorów ARM (co powinno pozwolić na znaczne ograniczenie wydatków na energię elektryczną). Co więcej, zastosowanie w serwerach układów umożliwiających równoległe przetwarzanie danych może sprawić, że przesiadka na architekturę ARM nie koniecznie będzie musiała się wiązać z ograniczeniem wydajności.

"Architektura ARM gwarantuje dużo bardziej korzystny stosunek zużycia energii do wydajności niż x86. To właśnie dlatego użytkownicy chcą ARM-ów w serwerach, tak jak chcą ich w urządzeniach mobilnych" - tłumaczy Steve Scott.

"Zainteresowanie się Nvidii tym sektorem rynku wydaje się logiczne - w segmencie serwerów osiąga się wysoki margines zysku, a rozwiązania opracowane przez firmę z myślą o wysoko wydajnych komputerach mogą się sprawdzić również w serwerach" - tłumaczy Dean McCarron, analityk z firmy Mercury Research.

Pewnym problemem dla Nvidii może być kwestia kompatybilności oprogramowania serwerowego - bo większość takich rozwiązań pisana jest dla architektury x86. Ale zdaniem Steve Scotta, to żadna komplikacja - bo w świecie zdominowanym przez rozwiązania chmurowe kompatybilność nie ma tak dużego znaczenia. Oprogramowanie z serwerów wyposażonych w układ oparty na ARM i tak świadczone będzie w formie usług chmurowych, dostępnych z dowolnej platformy.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200