Nowym członkiem Rady Naukowej IDEAS NCBR został Marcin Żukowski ze Snowflake

Do liczącej sobie siedem osób Rady Naukowej IDEAS NCBR dołączył Marcin Żukowski, współzałożyciel notowanej na nowojorskiej giełdzie firmy Snowflake.

Grafika: profeina

Dołączając do Rady Naukowej IDEAS NCBR, Marcin Żukowski - wraz z jej dotychczasowymi członkami - zajmie się opiniowaniem polityki badawczej i planowanych działań organizacji, a także przedstawianiem propozycji zmian. Do zadań Rady należy ponadto opiniowanie zatrudnienia liderów grup badawczych, opiniowanie stopnia realizacji i wyników działań grup badawczych, a także wyrażanie opinii we wszystkich kwestiach związanych z działalnością ośrodka.

Marcin Żukowski zajmie się między innymi opiniowaniem działań tej organizacji. Ekspert związany jest z branżą IT od lat 90. Był CEO i współzałożycielem holenderskiego Vectorwise, firmy tworzącej system baz danych oparty na badaniach z jego pracy doktorskiej. Po udanej akwizycji firmy przez Ingres Corp. (dzisiaj Actian) w 2010 r., pracował tam do 2012 r., po czym w 2013 r. przeniósł się do Kalifornii, by zakładać Snowflake. Jest członkiem zarządu społeczności twórców firm technologicznych Endeavor Poland.

Zobacz również:

  • Takiej dominacji smartfonów Apple jeszcze nie było

Marcin Żukowski łączy doświadczenie na polu naukowym i biznesowym. Jego doktorat, obroniony na Uniwersytecie w Amsterdamie (UvA), odbił się tak szerokim echem w świecie IT, że Polak został zaproszony do współtworzenia Snowflake. Firma, założona w 2012 r., tworzy rozwiązania z zakresu baz danych w chmurze. Aktualnie wyceniana jest na 49 mld dolarów.

Ekspert pytany o to, co z doświadczenia naukowca przydaje się w rozwijaniu biznesu, odpowiada: "Jedną z ważniejszych przesłanek sukcesu Snowflake było krytyczne spojrzenie i znalezienie nowego podejścia do znanego problemu, nawet "pójście pod prąd", coś, co naukowcy robią chyba częściej niż firmy". Wskazuje też, co może być wyzwaniem dla części projektów. „Dla mnie najważniejsze były lekcje z pierwszej firmy, kiedy zobaczyliśmy, że aspekty produktu, które nas najbardziej pociągały jako inżynierów i naukowców, nie były tymi najbardziej potrzebnymi dla sukcesu firmy. Widzę podobne problemy w wielu projektach wychodzących z uniwersytetów - przekucie technologii w produkt i firmę jest często dużo trudniejsze niż naukowcy się spodziewają”.

Ekspert poszerzył grono Rady Naukowej IDEAS NCBR, stając się jej ósmym członkiem. W jej skład wchodzą obecnie: Marta Kwiatkowska (Uniwersytet Oksfordzki, Przewodnicząca Rady Naukowej), Marek Barwiński (Isomorphic Laboratories), Ran Canetti (Boston University), Zofia Dzik (Instytut Humanites), Aleksander Mądry (Massachusetts Institute of Technology), Tim Roughgarden (Columbia University), Wojciech Samek (Fraunhofer Heinrich Hertz Institute) i Marcin Żukowski (Snowflake).

Źródło: profeina

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200