Nowy zestaw Borlanda do tworzenia aplikacji Java

Borland poszedł za ciosem. Wkrótce po wprowadzeniu na rynek od dawna oczekiwanego pakietu programistycznego Kylix do tworzenia aplikacji internetowych w środowisku systemu operacyjnego Linux (znanego również jako "Delphi dla Linuxa"), firma zaprezentowała zintegrowane środowisko Enterprise Studio Edition. Służy ono do tworzenia aplikacji rozproszonych w Javie. Pakiet stanowi połączenie kilku znanych na rynku narzędzi programistycznych, nie tylko autorstwa Borlanda.

Studio z wielu kawałków

Podstawowym elementem zestawu jest JBuilder 4 Enterprise - sztandarowy produkt firmy, służący do tworzenia aplikacji w Javie. Do modelowania aplikacji w języku UML wykorzystano wizualny pakiet Rose Modeler 2001, będący produktem firmy Rational Software. Narzędziem pomocniczym jest Dreamweaver UltraDev 4 firmy Macromedia, przeznaczony do tworzenia i modyfikowania wbudowanych w kliencką część aplikacji stron Java Server Pages, (JSP) korzystających z danych zgromadzonych w tzw. bazach zaplecza.

JBuilder 4 Enterprise zawiera licencje na serwer aplikacyjny Borland Application Server 4.5 i broker obiektowy Visibroker, zgodny ze specyfikacją CORBA. Możliwa jest integracja aplikacji tworzonych przy użyciu tego narzędzia z najpopularniejszym obecnie serwerem aplikacyjnym WebLogic firmy BEA Systems. Jak zapewniają przedstawiciele Borlanda, pakiet JBuilder Enterprise umożliwia budowanie i wdrażanie komponentów Enterprise Java Beans na dowolnym serwerze aplikacji zgodnym ze specyfikacją J2EE.

Narzędzia Rose Modeler 2001 są przeznaczone do modelowania aplikacji w języku UML zgodnie z metodyką Rational Unified Process (RUP), służącą do zarządzania procesem zespołowego tworzenia aplikacji i oceny stopnia realizacji projektu. Ścisła integracja wewnątrz tego pakietu pozwala na płynne przechodzenie - od modelu do kodu aplikacji i odwrotnie.

DreamWeaver UltraDev 4 jest narzędziem do tworzenia skryptów. JBuilder 4 pozwala na tworzenie stron Java Server Pages, ale nie umożliwia ich modyfikowania ani dodawania kodu do już istniejących. UltraDev 4 doskonale uzupełnia tę funkcję.

Borland Enterprise Studio pracuje pod kontrolą systemów Windows 98, NT i 2000.

Razem czy osobno?

Borland Enterprise Studio Java Edition będzie dostępny w cenie 7 tys. USD za jedno stanowisko programistyczne. Dla użytkowników pakietu JBuilder 4 Enterprise aktualizacja kosztuje ok. 4 tys. USD. Według , dystrybutora produktów Borlanda, nadal będzie można kupić oddzielnie JBuilder Enterprise, ale przy zakupie nowego zestawu programistycznego klienci otrzymają znaczne zniżki.

Firma oferuje również inny zestaw dla programistów zawierający: JBuilder 4 Enterprise, serwer aplikacyjny AppSer-ver 4.5, program CocoBase (firmy Thought Inc.) do odwzorowania obiektów na tabele relacyjnej bazy danych i odwrotnie w celu zapewnienia trwałości komponentom EJB oraz program Together/J (firmy TogetherSoft) do modelowania aplikacji w języku UML.


TOP 200