Nowy zestaw Borlanda do tworzenia aplikacji Java

Borland poszedł za ciosem. Wkrótce po wprowadzeniu na rynek od dawna oczekiwanego pakietu programistycznego Kylix do tworzenia aplikacji internetowych w środowisku systemu operacyjnego Linux (znanego również jako "Delphi dla Linuxa"), firma zaprezentowała zintegrowane środowisko Enterprise Studio Java Edition. Służy ono do tworzenia aplikacji rozproszonych w Javie. Pakiet stanowi połączenie kilku znanych na rynku narzędzi programistycznych, nie tylko autorstwa Borlanda.

Studio z wielu kawałków

Podstawowym elementem zestawu jest JBuilder 4 Enterprise - sztandarowy produkt firmy, służący do tworzenia aplikacji w Javie. Do modelowania aplikacji w języku UML wykorzystano wizualny pakiet Rose Modeler 2001, będący produktem firmy Rational Software. Narzędziem pomocniczym jest Dreamweaver UltraDev 4 firmy Macromedia, przeznaczony do tworzenia i modyfikowania wbudowanych w kliencką część aplikacji stron Java Server Pages, (JSP) korzystających z danych zgromadzonych w tzw. bazach zaplecza.

JBuilder 4 Enterprise zawiera licencje na serwer aplikacyjny Borland Application Server 4.5 i broker obiektowy Visibroker, zgodny ze specyfikacją CORBA. Możliwa jest integracja aplikacji tworzonych przy użyciu tego narzędzia z najpopularniejszym obecnie serwerem aplikacyjnym WebLogic firmy BEA Systems. Jak zapewniają przedstawiciele Borlanda, pakiet JBuilder Enterprise umożliwia budowanie i wdrażanie komponentów Enterprise Java Beans na dowolnym serwerze aplikacji zgodnym ze specyfikacją J2EE.

Narzędzia Rose Modeler 2001 są przeznaczone do modelowania aplikacji w języku UML zgodnie z metodyką Rational Unified Process (RUP), służącą do zarządzania procesem zespołowego tworzenia aplikacji i oceny stopnia realizacji projektu. Ścisła integracja wewnątrz tego pakietu pozwala na płynne przechodzenie - od modelu do kodu aplikacji i odwrotnie.

DreamWeaver UltraDev 4 jest narzędziem do tworzenia skryptów. JBuilder 4 pozwala na tworzenie stron Java Server Pages, ale nie umożliwia ich modyfikowania ani dodawania kodu do już istniejących. UltraDev 4 doskonale uzupełnia tę funkcję.

Borland Enterprise Studio pracuje pod kontrolą systemów Windows 98, NT i 2000.

Razem czy osobno?

Borland Enterprise Studio Java Edition będzie dostępny w cenie 7 tys. USD za jedno stanowisko programistyczne. Dla użytkowników pakietu JBuilder 4 Enterprise aktualizacja kosztuje ok. 4 tys. USD. Według BSC Polska, dystrybutora produktów Borlanda, nadal będzie można kupić oddzielnie JBuilder Enterprise, ale przy zakupie nowego zestawu programistycznego klienci otrzymają znaczne zniżki.

Firma oferuje również inny zestaw dla programistów zawierający: JBuilder 4 Enterprise, serwer aplikacyjny AppSer-ver 4.5, program CocoBase (firmy Thought Inc.) do odwzorowania obiektów na tabele relacyjnej bazy danych i odwrotnie w celu zapewnienia trwałości komponentom EJB oraz program Together/J (firmy TogetherSoft) do modelowania aplikacji w języku UML.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem IDGLi[email protected]

TOP 200