Nowy wymiar przestępstw

Pod pojęciem cyberprzestępczości często kryją się znane od setek lat ludzkości przestępstwa, choćby kradzież. Tym razem zło przeniosło się do sieci, która nie ma granic.

Choć nie ma jeszcze wspólnego międzynarodowego kodeksu karnego dotyczącego cyberprzestępstw, już dziś podejmowane są przez różne instytucje i organizacje, również międzynarodowe, stosowne inicjatywy legislacyjne. czego, ale inicjatywy legislacyjne są podejmowane przez różne instytucje i organizacje, również międzynarodowe. Cyberprzestrzeń rządzi się innymi prawami, dlatego ważny jest wątek wspólnego ścigania takich przestępstw – zauważyła dr Izabela Szczygielska, adwokat z kancelarii Wierciński Kwieciński Baehr, podczas swojego wystąpienia na konferencji Semafor 2017.

Adwokat zidentyfikowała 9 najważniejszych cyberprzestępstw, z którymi możemy częściej lub rzadziej się spotkać. To szpiegostwo, nielegalne uzyskanie dostępu do informacji niejawnych, niebezpieczeństwo dla życia zdrowia i mienia, niszczenie informacji, szkoda w bazach danych, sabotaż komputerowy, zakłócanie pracy w sieci, wytwarzanie programów komputerowych, oszustwo komputerowe.

Zobacz również:

  • SEMAFOR 2022 – jako ochronić dane i dostęp w niebezpiecznym, współczesnym świecie?
  • 9 sposobów, w jaki hakerzy wykorzystają uczenie maszynowe do przeprowadzania ataków

Dr Szczygielska zwróciła uwagę na częsty problem braku odpowiednich procedur w organizacjach, które opisywałyby jakie działania pracownicy powinni podjąć po wykryciu cyberprzestępstwa, bądź stali się ofiarą przestępstwa. Bywa tak, że pracownicy nie wiedzą co zrobić, kogo poinformować, jak się zachować w kryzysowej sytuacji.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200