Nowy wariant Zeusa atakuje użytkowników Facebooka

W Sieci pojawił się nowy wariant trojana Zeus. Szkodnik wyświetla złośliwe reklamy użytkownikom odwiedzającym Facebooka oraz serwisy pocztowe Gmail, Yahoo i Hotmail. Celem owych reklam jest wyłudzenie danych kart płatniczych.

"Zauważyliśmy ostatnio serię ataków, przeprowadzanych przez nowy wariant Zeusa, wykorzystujący do dystrybucji system peer-to-peer. Atak polega na wyświetlaniu osobom odwiedzającym najpopularniejsze serwisy pocztowe i Facebooka wyjątkowo atrakcyjnych ofert rabatowych - przestępcy chcą w ten sposób zachęcić internautów do podania numerów kart kredytowych" - tłumaczą przedstawiciele firmy Trusteer, którzy jako pierwsi poinformowali o nowym wariancie Zeusa.

Zdaniem specjalistów, autorzy Zeusa działają bardzo sprytnie - wykorzystują fakt, iż użytkownicy zwykle ufają wymienionym powyżej serwisom i z góry zakładają, że wyświetlane podczas ich odwiedzania reklamy są bezpieczne. Problem w tym, że otwierane w oknach pop-up reklamy, które się wtedy pojawiają, nie są wyświetlane przez Facebooka czy Gmaila - ich źródłem jest zainstalowany w systemie użytkownika trojan. Dodajmy, że oferty te dotyczą np. zakupu kredytów facebookowych w wyjątkowo atrakcyjnej cenie lub wykupienia subskrypcji usług z zakresu bezpieczeństwa informatycznego.

Zobacz również:

  • Meta będzie znakować szkodliwe treści generowane przez AI
  • Bankowy trojan Grandoreiro wrócił i atakuje że zdwojoną siłą

"Ten atak jest dobrym przykładem tego, jak przestępcy mogą wykorzystać popularne marki - i zaufanie, jakim obdarzają je użytkownicy - do własnych celów. Dodajmy, że cała operacja prowadzona jest bardzo profesjonalnie - złośliwe reklamy są przygotowane bardzo starannie i mogą zmylić wielu użytkowników" - tłumaczą eksperci z Trusteer.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200