Nowy układ Intela „Sierra Forest” zapewnia ponad dwukrotnie wyższą wydajność energetyczną, twierdzi producent

Intel poinformował, że nowy układ scalony przeznaczony dla centrów danych, który pojawi się na rynku w przyszłym roku, będzie w stanie obsłużyć ponad dwukrotnie więcej obliczeń na każdy wat zużytej energii, co jest częścią szerszego dążenia branży do obniżenia zużycia energii elektrycznej.

Pok Rie/Pexels

Na konferencji poświęconej technologiom półprzewodnikowym, która odbyła się na Uniwersytecie Stanforda w Dolinie Krzemowej, Intel powiedział, że jego chip „Sierra Forest” będzie miał o 240% lepszą wydajność na wat niż obecna generacja chipów dla centrów danych. Firma ujawniła tego typu dane po raz pierwszy.

Jak wiadomo, centra danychzużywają ogromne ilości energii elektrycznej, a firmy technologiczne coraz częściej stają w obliczu presji, aby utrzymać lub zmniejszyć ilość zużywanej energii. To zmusiło firmy produkujące układy scalone do skupienia się na tym, jak wykonać więcej obliczeń na jeden układ.

Zobacz również:

  • Jakie dane zbierać do raportowania ESG?
  • AI a DC - oto jest wyzwanie
  • Rząd amerykański wspiera dotacjami rodzimą produkcję chipów

Ampere Computing, startup założony przez byłych dyrektorów Intela, jako pierwszy rok temu wprowadził na rynek chip skoncentrowany na wydajnej obsłudze przetwarzania w chmurze. Intel i konkurencyjna firma Advanced Micro Devices poszły w ich ślady, ogłaszając podobne produkty, a oferta AMD trafiła na rynek w czerwcu.

Intel, który niedawno stracił udział w rynku centrów danych na rzecz AMD i Ampere, poinformował w poniedziałek, że jego układ „Sierra Forest” pojawi się na rynku w przyszłym roku.

Firma po raz pierwszy podzieliła swoje układy dla centrów danych na dwie kategorie: układ „Granite Rapids”, który skupi się na wydajności, ale będzie zużywał więcej energii, oraz bardziej wydajny i przyjazny przyrodzie chip „Sierra Forest”. Ronak Singhal, starszy specjalista w firmie Intel, powiedział podczas konferencji, że klienci firmy mogą skonsolidować starsze oprogramowanie na mniejszej liczbie komputerów w centrum danych.

Źródło: Reuters

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200