Nowy standard eMMC 5.1 zwiększy wydajność dysków SSD

Organizacja JEDEC zaaprobowała standard eMMC 5.1, który pozwala budować szybkie i bezpieczne pamięci masowe NAND/flash, takie jak np. dyski SSD instalowane powszechnie w smartfonach i tabletach. Dyski SSD oparte na tym standardzie pracują tak szybko, że w stanie przetwarzać w czasie rzeczywistym dane wideo 4K, czyli obrazy mające rozdzielczość Ultra HD.

Dyski SSD zgodne ze standardem eMMC 5.1 pojawiły się już w ofercie firmy Samsung. Są to urządzenia dostępne w wersjach o pojemności 64 GB, 32 GB i 16 GB. Analitycy oczekują, że Samsung zaprezentuje na początku marca, na targach Mobile World Congress, swoje pierwsze smartfony Galaxy, w których znajdą się takie pamięci.

Samsung informuje, że jej układ flash mający pojemność 64 GB, bazujący na standardzie eMMC 5.1, jest w stanie – podczas operacji odczytywania danych w trybie losowym - wykonać w ciągu jednej sekundy 11 tys. operacji I/O. Podczas operacji zapisywania danych parametr ten wynosi 13 tys. IOPS.

Zobacz również:

Układy flash bazujące na wcześniejszym standardzie eMMC 5.0 pracowały wolniej, wykonując w ciągu jednej sekundy do 7 tys. operacji I/O. W porównaniu z kartami Micro-SD instalowanymi w urządzeniach przenośnych, dyski SSD oparte na standardzie eMMC 5.1 pracują 7 (odczytywanie danych) oraz 26 razy (zapisywanie danych) szybciej.

Dzięki standardowi eMMC 5.1 dyski SSD pracują nie tylko szybciej, ale są bardziej bezpieczne, głównie dzięki nowemu protokołowi Secure Write Protection, który pozwala efektywnie kontrolować – a jak trzeba, to i blokować – dostęp do danych.

Standard eMMC 5.1 ma już konkurenta. Jest nim specyfikacja nosząca nazwę Universal Flash Storage 2.0, opracowana i wspierana również przez organizację JEDEC. Specyfikacja Universal Flash Storage 2.0 została opracowana z myślą o budowaniu układów pamięci flash o bardzo dużych pojemnościach. Dlatego analitycy przewidują, że pamięci UFS 2.0 będą stosowane najpierw w urządzeniach mobilnych z wyższej półki, a dopiero z czasem mogą na dobre zastąpić pamięci flash wykorzystujące standard eMMC 5.1.


TOP 200