Nowy standard bezprzewodowego ładowania jeszcze w tym roku

Ładowanie bezprzewodowe ma być jeszcze szybsze. Standard Qi2, oparty na MagSafe Apple’a ma być dostępny jeszcze w 2023

Cottonbro Studio/Pexels

Od 2008 r. standardem ładowania bezprzewodowego jest Qi. Bezprzewodowe ładowanie w tym standardzie umożliwiają np. iPhone’y, flagowe Samsungi Galaxy, smartfony Google Pixel, Huawei czy OnePlus. WPC (Wireless Power Consortium) ogłosiło właśnie podczas CES 2023 w Las Vegas, że współpracuje z Apple nad kolejną generacją standardu „Qi2”. Nowy standard ma na celu poprawę wydajności i interoperacyjności technologii, dlatego jego rdzeniem będzie „magnetyczny profil zasilania”, który zasadniczo działa jak MagSafe Apple’a. Tak więc, akcesoria Qi2 będą idealnie dopasowane do urządzeń, poprawiając w ten sposób wydajność energetyczną i szybkie ładowanie. Standard Qi2 będzie również domyślnie współpracował z MagSafe.

Według zapewnień WPC, Qi2 zapewni wielu urządzeniom jeszcze szybsze ładowanie niż dotychczas dostępne rozwiązania, przy jednoczesnym zachowaniu pierwotnej wydajności baterii. Nowa technologia ma być dostępna jeszcze w tym roku, a rozwiązania w niej wykorzystane oparte są na MagSafe Apple’a. Magsafe to jeszcze wygodniejszy sposób ładowania iPhone’a za pomocą akcesoriów opartych na standardzie Qi, ale z silnymi magnesami, które utrzymują akcesorium w jednej linii z tyłu urządzenia (tzn. że można ładować sprzęt nie tylko na płaskiej powierzchni). Krótko mówiąc, MagSafe będzie działać w urządzeniach innych firm, nie tylko Apple.

Zobacz również:

  • Ładowanie bezprzewodowe - przydatna funkcja czy zbędny gadżet
  • Europa ostrzega Apple - chodzi o USB C z ograniczeniami

Obecnie MagSafe jest standardem zastrzeżonym przez Apple, a nawet producenci akcesoriów muszą płacić za korzystanie z takiego standardu. Nowy standard Qi2 zapewni kompatybilność tego typu akcesoriów z różnymi telefonami.

„Nasz standard zapewnia konsumentów, że ich urządzenia są bezpieczne, wydajne i współdziałają z innymi markami. Qi2 będzie globalnym standardem ładowania bezprzewodowego i zapewni konsumentom i sprzedawcom detalicznym taką pewność” - powiedział Paul Struhsaker, dyrektor wykonawczy Wireless Power Consortium.

Ładowarki i urządzenia zgodne z nowym standardem Qi2 mają pojawić się w sprzedaży pod koniec br.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200