Nowy standard PoE

IEEE pracuje nad kolejną wersją standardu PoE (Power over Ethernet), odnoszącego się do zasilania urządzeń sieciowych przez okablowanie UTP. Nowy standard wprowadzi istotne zmiany do starszej specyfikacji 802.3af, tak aby telefony IP, punkty dostępowe i kamery internetowe mogły pobierać więcej prądu niż obecnie.

IEEE pracuje nad kolejną wersją standardu PoE (Power over Ethernet), odnoszącego się do zasilania urządzeń sieciowych przez okablowanie UTP. Nowy standard wprowadzi istotne zmiany do starszej specyfikacji 802.3af, tak aby telefony IP, punkty dostępowe i kamery internetowe mogły pobierać więcej prądu niż obecnie.

Nowy standard PoE

Zalety standardu 802.3at

Grupa robocza pracująca nad nowym standardem nosi nazwę 802.3at. Grupa chce nie tylko zwiększyć prąd zasilający urządzenia sieciowe, ale pracuje nad technologią, która pozwoli je zasilać przez wszystkie cztery przewody okablowania UTP, a nie tylko przez dwa, tak jak to przewiduje standard 802.3af.

W tym ostatnim zdefiniowano, że maksymalna moc dostarczana urządzeniu sieciowemu nie może przekraczać 15,4 W. Wielu użytkowników zwracało od dawna uwagę na fakt, że jest to zdecydowanie za mało. Dlatego grupa robocza 802.3at chce zwiększyć tę wartość co najmniej dwa razy, do poziomu 30 W. Trwają też badania mające odpowiedzieć na pytanie, czy przyszły standard (któremu nadano roboczą nazwę PoE Plus) będzie w stanie zaspokoić potrzeby bardziej prądożernych urządzeń (takich jak punkty dostępowe wyposażone w większą liczbę nadajników/odbiorników czy urządzenia multimedialne).

Standard PoE Plus dotyczy okablowania kategorii 5 (i nowszych wersji skrętki) i sieci Ethernet pracujących z szybkością 10, 100, 1000 i być może nawet 10 000 Mb/s.

Grupa pracuje też nad technologiami, które pozwolą zarządzać systemami zasilającymi urządzenia sieciowe przez okablowanie UTP. Technologie takie pozwolą elastycznie konfigurować węzły sieci wspierające technologie PoE. Jest to nie mniej ważny element nowego standardu niż sam poziom mocy dostarczanej urządzeniu. Obowiązujący obecnie standard 802.3af definiuje trzy wielkości: 4, 7 lub 15,4 W. Standard PoE Plus pozwoli urządzeniu zasilającemu (np. przełącznikowi) dokładnie definiować wymagania dotyczące wielkości mocy oraz sprawdzać, czy zasilane urządzenie pracuje, czy też znajduje się w stanie uśpienia.

Tak jak w przypadku każdego nowego standardu, tak i w przypadku 802.3at producenci muszą się uzbroić w cierpliwość. IEEE zakłada, że pierwsza, wstępna wersja standardu zostanie opublikowana najwcześniej na początku 2007 r. Biorąc pod uwagę fakt, że grupa chce popracować nad bardziej zaawansowanymi opcjami, może to być nawet później. Wygląda więc na to, że ratyfikacja standardu może mieć miejsce pod koniec 2007 lub na początku 2008 r.

Na standard PoE Plus czekają zarówno producenci sprzętu sieciowego, jak i użytkownicy. Wiąże się to z tym, że na rynek wchodzą nowe modele urządzeń sieciowych, które pobierają tak dużo prądu, że węzły sieci obsługujące standard 802.3af nie mogą ich zasilać. Wiąże się to z lawinowym rozwojem technologii VoIP. Pojawiają się nowe modele telefonów internetowych, oferujących całą gamę dodatkowych opcji, co wiąże się z większym poborem mocy. Bez nowego standardu PoE dalszy rozwój sieciowych aplikacji multimedialnych mógłby ulec zahamowaniu.

802.3at - podstawowe dane techniczne

Będzie działał ze skrętką CAT5 i nowszymi wersjami okablowania UTP. Stosowany obecnie standard 802.3af pracuje także z okablowaniem CAT3.

Będzie mógł zasilać urządzenia końcowe pobierające moc do 30 W.

Będzie w pełni zgodny ze standardem 802.3af i urządzenia 802.3at będą mogły zasilać urządzenia końcowe obsługujące oba standardy.

Będzie zgodny ze standardem 802.3af także co do wymagań dotyczących bezpieczeństwa elektrycznego.

Jeśli urządzenie końcowe 802.3at (pobierające np. 30 W mocy) zostanie podłączone do urządzenia zasilającego 802.3af, system nie ulegnie awarii, a użytkownik będzie poinformowany, że musi zainstalować urządzenie zasilające 802.3at.

Grupa 802.3at opracuje specyfikacje dla urządzeń typu "midspan", obsługujących okablowanie 1000BASE-T i 10GBASE-T.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200