Nowy serwer internetowy

IIS 4.0 dla Windows NT to nowa wersja webowego serwer aplikacyjny.

IIS 4.0 dla Windows NT to nowa wersja webowego serwer aplikacyjny.

Microsoft ujawnił szczegóły dotyczące nowej wersji serwera internetowego Internet Information Server 4.0, który może być traktowany jako webowy serwer aplikacyjny. IIS 4.0 będzie bardziej niż dotychczas zintegrowany z systemem operacyjnym. Ma zawierać wiele ulepszeń - głównie w dziedzinie zarządzania i bezpieczeństwa.

Produkt będzie zintegrowany z nową konsolą administratora Microsoft Management Console (MMC) i udostępni także możliwości programistyczne, które były trudno dostępne w wersji 3.0. Administrator będzie mógł w pełni zarządzać pracą serwera za pośrednictwem zwykłej przeglądarki WWW. Administracja ta nie będzie dotyczyła wyłącznie podstawowych zadań serwera, ale obejmie również jego rozszerzenia aplikacyjne, np. administrator będzie mógł monitorować połączenia ODBC, buforować funkcje API itp.

IIS 4.0 ma także wykorzystywać potencjał systemów klastrowych budowanych z wykorzystaniem specyfikacji WolfPack. Zapewni to większą dostępność serwera i jego skalowalność.

IIS 4.0 to pierwszy serwer WWW Microsoftu, w którym znajdą się zintegrowane dwa inne produkty - Certificate Server oraz Transaction Serwer. Pierwszy z nich doda do IIS-a obsługę certyfikatów zgodnych ze specyfikacją X.509 oraz wsparcie dla protokołu PPTP umożliwiającego budowanie bezpiecznych sieci korporacyjnych na bazie łączy publicznych.

Wersja 4.0 nowego serwera, która poprzednio znana była jako K2, ma odwrócić uwagę programistów od konkurencyjnego oprogramowania firmy Netscape i skłonić ich do tworzenia rozwiązań dla produktu Microsoftu. Dopomóc w tym mają wbudowane w IIS-a zaawansowane mechanizmy zarządzania wątkami i połączeniami.

W opinii analityków, serwerowi Microsoftu niewiele brakuje do rozwiązań firmy Netscape. Podobnie jak ona z wersją 4.0, oferować będzie zaawansowane środowisko aplikacyjne z odpowiednimi mechanizmami zabezpieczeń. Rozwiązano także problem skalowalności.

IIS 4.0 funkcjonalnie pokrywa się częściowo z niedawno wprowadzonym na rynek pakietem Site Server. Microsoft promuje to rozwiązanie jako wydajny serwer WWW dedykowany do obsługi webowych aplikacji i obsługi elektronicznej komercji. Pakiet ten wyposażony jest także w zaawansowane funkcje monitoringu oraz narzędzia do administracji serwerem i tworzenia jego zawartości.

Internet Information Server 4.0 będzie pracować na Windows NT Server 4.0 i trafi do testów beta na początku lipca. Nie znana jest jeszcze data premiery finalnej wersji produktu i nie wiadomo czy - podobnie jak poprzednie jego wersje - IIS będzie dostępny bezpłatnie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200