Nowy partner technologiczny GPW

Istnieją duże szanse, że na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych wdrożony zostanie system transakcyjny firmy OMX. Informację tą ujawnił wiceminister skarbu Michał Chyczewski. Nowy system informatyczny ma zastąpić stosowany obecnie WARSET. Wybór konkretnego dostawcy w dużej mierze określa warunki dalszego partnerstwa z innymi giełdami.

Tymczasem w połowie czerwca ubiegłego roku unowocześniono jego platformę. Od pół roku Giełda Papierów Wartościowych korzysta z nowej platformy sprzętowej obsługującej system WARSET. Działający od 2000 r. komputer centralny Tandem S 70006 zastąpiła maszyna HP Integrity NonStop NS16000 z procesorami Itanium. Giełda nie podaje oficjalnych informacji na temat wartości projektu. Wcześniej jego łączny koszt szacowany był na 4 mln zł.

Michał Chyczewski zapowiedział w wywiadzie dla Parkietu, że porozumienie ze szwedzko-fińską firmą OMX wydaje się najbardziej prawdopodobne. GPW prowadzi rozmowy w sprawie strategicznego partnerstwa z operatorami systemów transakcyjnych innych krajów. Wśród potencjalnych partnerów wymieniano m.in. francusko-amerykański sojusz NYSE-Euronext, londyńską LSE i właśnie OMX, który ma zostać przejęty przez operatora amerykańskiego systemu NASDAQ. OMX zarządza giełdami papierów wartościowych m.in. w Kopenhadze, Sztokholmie, Wilnie i Oslo. Ponadto zajmuje się tworzeniem systemów transakcyjnych przeznaczonych dla giełd zrzeszonych w konsorcjum OMX.

Zobacz również:

  • Spadła liczba debiutów na europejskich giełdach

Wdrożony w listopadzie 2000 r. system rozliczeniowy WARSET jest, zdaniem władz GPW, przestarzały. Zmiana platformy pozwoliła na zwiększenie wydajności systemu do ok. 180 zleceń na sekundę. Powoli jednak i taka wydajność przestaje wystarczać. Zdaniem części specjalistów, winna jest przestarzała architektura systemu WARSET. Dotychczas system ten miał dwie poważne awarie, spowodowane nieprawidłowościami w funkcjonowaniu infrastruktury sprzętowej: 4 marca 2004 r. i 13 lutego 2007 r.

Jednocześnie priorytetem Ministerstwa Skarbu pozostaje prywatyzacja GPW. Sprzedaży 48% akcji operatora warszawskiej giełdy planowana jest na drugą połowę br.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200