Nowy kierunek Prokomu

Katowicka Koma, wchodząca w skład holdingu Prokomu, zajmie się wdrażaniem systemu SAP R/3.

Katowicka Koma, wchodząca w skład holdingu Prokomu, zajmie się wdrażaniem systemu SAP R/3.

Prokom Software SA podpisał umowę o współpracy z firmą , polskim przedstawicielstwem niemieckiego producenta oprogramowania wspomagającego zarządzanie przedsiębiorstwem. Zgodnie z umową, gdyńska firma będzie oferowała i wdrażała na polskim rynku system SAP R/3. Jak twierdzą przedstawiciele Prokomu, jest to przykład "nowego kierunku rozwoju" tej grupy. Prokom znany był do tej pory przede wszystkim jako producent oprogramowania dla instytucji finansowych i ubezpieczeniowych. "Umowę podpisaliśmy my, ale wdrożeniami dotyczącymi przedsiębiorstw z branży przemysłowej zajmować się będzie katowicka Koma. Będzie to jej główne zadanie w ramach naszej grupy" - mówi Ryszard Krauze, prezes Prokom Software SA.

Jak powiedział Piotr Krząkała, dyrektor ds. informatyki w Komie, od początku tego miesiąca tworzony jest zespół, który ma zajmować się implementacją systemu SAP R/3. "Jeszcze w tym roku zamierzamy przeprowadzić pierwsze wdrożenie. Mamy już nawet potencjalnych klientów, którymi są dwie firmy zagraniczne" - oświadczył Piotr Krząkała. Jak twierdzą przedstawiciele Prokomu, w przyszłym roku wdrożenia oprogramowania SAP będą prawdopodobnie prowadzone wśród dotychczasowych klientów gdyńskiej spółki. Do tego czasu firma zamierza zdobyć doświadczenie przy realizacji mniejszych instalacji R/3.

Koma nie będzie szukała mniejszego, zintegrowanego pakietu wspomagającego zarządzanie, jaki mogłaby oferować średnim firmom, dla których R/3 jest systemem zbyt złożonym i drogim. "Nie jest to - moim zdaniem - konieczne. Sądzę, że SAP będzie w najbliższej przyszłości dążył do zaoferowania rozwiązań także dla mniejszych przedsiębiorstw poprzez ograniczanie części funkcji dostępnych w R/3. Dzięki temu czas wdrożenia będzie krótszy, a firmy poniosą mniejsze koszty z nim związane. Pierwszą z takich decyzji jest stworzenie wersji pod Windows NT" - powiedział Piotr Krząkała.

Jeszcze nie wiadomo, czy Koma będzie oferowała konsultacje przedwdrożeniowe we własnym zakresie, czy też - jak chciałby dyrektor Piotr Krząkała - współpracowała w tym zakresie z jedną z niezależnych firm konsultingowych.


TOP 200